Zwołano posiedzenie Prezydium Komitetu Politycznego PiS. Nieoficjalnie: powodem tarcia z Solidarną Polską

W środę zwołano posiedzenie Prezydium Komitetu Politycznego PiS. Jak informuje wp.pl, posiedzenie ma związek m.in. z "napiętą sytuacją w Zjednoczonej Prawicy".

"Nowogrodzka pilnie zwołała dziś Prezydium Komitetu Politycznego PiS. Tematem m.in. napięta sytuacja w koalicji" - przekazał w środę po południu na Twitterze dziennikarz wp.pl Michał Wróblewski.

Według Polsat News chodzi o relacje PiS-u z Solidarną Polską, w tym różnice zdań między premierem Mateuszem Morawieckim, a ministrem sprawiedliwości, liderem Solidarnej Polski Zbigniewem Ziobrą.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

"Solidarna Polska może wyjść z rządu Zjednoczonej Prawicy, jeśli premier Mateusz Morawiecki w negocjacjach z Komisją Europejską przekroczy "czerwoną linię". A jest nią zgoda na rozszerzenie tzw. testu bezstronności sędziego tak, by sędziowie z urzędu mogli siebie nawzajem testować" - informował w środę rano dziennikarz Gazeta.pl Jacek Gądek.

"Według polityków SP doprowadzi to do "totalnego chaosu" w sądach, a pieniądze na KPO mogą z Unii Europejskiej i tak nie popłynąć" - wskazywał nasz reporter polityczny.

_Konferencja prasowa Zbigniewa Ziobry dot. dziaania prokuratury w sprawie zanieczyszczenia OdryZiobryści grożą wyjściem z rządu. Znamy "czerwoną linię" Solidarnej Polski

Politycy, jak wynika z nieoficjalnych doniesień, mieli zajmować się w środę na posiedzeniu także kwestią transferów do Prawa i Sprawiedliwości.

"W PiS poszukiwanie szabel. Do PiS ma być przyjęta posłanka Monika Pawłowska, która do Sejmu trafiła z list Lewicy, przeszła do Porozumienia, w ub. roku dołączyła do klubu PiS" - informował w środę dziennikarz Radia ZET Mariusz Gierszewski.

Na posiedzeniu, oprócz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, pojawili się m.in. szef rządu oraz wicepremierzy Mariusz Błaszczak i Jacek Sasin.

Komitet Polityczny zajmuje się m.in. nadzorem nad bieżącą działalnością klubu parlamentarnego PiS.

Zobacz wideo "Jesteście nieudolni", "powiedziałem, żeby się nie wydzierał". W Sejmie awantura o Patrioty

Nieoficjalnie: Tarcia wewnątrz koalicji rządzącej

W połowie grudnia w Sejmie ma odbyć się głosowanie nad wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry (Solidarna Polska). Wniosek złożyły w listopadzie kluby Koalicji Obywatelskiej i Lewicy oraz koło Polski 2050.

- My na destabilizację rządu w trudnym okresie nie możemy sobie pozwolić i dlatego tutaj jednomyślność klubu parlamentarnego jest przesądzona. Bronimy jedności Zjednoczonej Prawicy - mówił w środę w Sejmie rzecznik rządu Piotr Müller.

Andrzej Duda (zdjęcie ilustracyjne)Zapytaliśmy Kancelarię Dudy o pranka Rosjan. Zasłania się tajemnicą

Z nieoficjalnych doniesień wynika jednak, że niektórzy posłowie PiS mogą zrezygnować z udziału w głosowaniu. Stąd możliwa jest dyscyplina narzucona przez władze partii.

"Jak słyszymy od przedstawicieli formacji Jarosława Kaczyńskiego, niechęć do koalicjantów z Solidarnej Polski osiągnęła apogeum. Problemem jest jednak fakt, że jeśli Ziobro zostanie odwołany, to doszłoby do upadku rządu" - podaje wp.pl.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: