Prawo i Sprawiedliwość ma nowego posła. Leszek Kowalczyk zastąpił Jerzego Bieleckiego

Leszek Kowalczyk został nowym posłem Prawa i Sprawiedliwości. Zastąpił Jerzego Bieleckiego, który zrzekł się mandatu. Leszek Kowalczyk prywatnie jest bratem ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka.

Polityk z Lubelszczyzny złożył ślubowanie na początku środowego posiedzenia Sejmu. Leszek Kowalczyk zastąpił posła Prawa i Sprawiedliwości Jerzego Bieleckiego, który w tym tygodniu zrzekł się mandatu.

O rezygnacji Bieleckiego jako pierwszy pisał dziennikarz Gazeta.pl Jacek Gądek. Według jego ustaleń na złożenie mandatu przez posła naciskała Nowogrodzka. W zamian czekałaby na niego posada w jednej ze spółek Skarbu Państwa. Której? "Tak się składa, że dopiero co z Warszawy do Lublina przeniosła się centrala państwowego giganta - Polskiej Grupy Energetycznej. W rok na wysokim stanowisku w spółce SP można zarobić tyle, ile w Sejmie w czasie całej kadencji. Z punktu widzenia posła, który może się nie dostać do Sejmu, jest to perspektywa atrakcyjna. Poseł Jerzy Bielecki nie odpowiedział na nasze próby kontaktu" - pisał Jacek Gądek.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj:

Wojewoda nie przyjął mandatu

Zgodnie z wynikami wyborów parlamentarnych po złożeniu mandatu poselskiego przez Bieleckiego, jego miejsce powinien zająć obecny wojewoda lubelski Lech Sprawka. Polityk przekazał, że zrzekł się przysługującego mu pierwszeństwa do mandatu. Sprawka wolał ponoć pozostać na stanowisku wojewody. Wyjaśnił, że przy podejmowaniu decyzji "kierował się odpowiedzialnością wynikającą z zakresu dynamiki sytuacji kryzysowej na terenie województwa lubelskiego".

Kolejny w kolejce był Leszek Kowalczyk, który nie wahał się, aby przyjąć mandat posła. - Skoro kandydowałem, to nie wypadało się zastanawiać. Chciałem zostać posłem, nadarzyła się ku temu okazja, więc wypadało to zrobić. To jest wyzwanie, bo inne są zadania radnego, a inne parlamentarzysty. Z sejmiku odchodzę spełniony, choć żałuję, że nie będę mógł dokończyć działań związanych z funduszami unijnymi dla województwa na kolejną siedmioletnią perspektywę. Ale wierzę, że koledzy wszystkiego dopilnują - mówił "Dziennikowi Wschodniemu" polityk.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Kim jest Leszek Kowalczyk?

Leszek Kowalczyk w ostatnich wyborach parlamentarnych kandydował z okręgu nr 6 w województwie lubelskim. Dotychczas polityk był radnym sejmiku województwa lubelskiego. Prywatnie jest bratem wicepremiera i ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka.

Zobacz wideo Czemu ma służyć komisja weryfikacyjna? Pytamy posła PiS
Więcej o: