Sejmowe komisje zajmą się projektem zmiany konstytucji. "Chcą nas puścić z torbami"

We wtorek wieczorem sejmowe komisje obrony narodowej i finansów publicznych zajmą się projektem zmiany konstytucji. "Jednak chcą nas puścić z torbami" - stwierdziła Izabela Leszczyna, posłanka z Platformy Obywatelskiej.
Zobacz wideo Ziobro zostanie odwołany? Wypij: To będzie bardzo ciekawe głosowanie

7 kwietnia bieżącego roku posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli w Sejmie projekt ustawy dotyczący zmiany Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Zakłada on niewliczanie wydatków na obronę ojczyzny do długu publicznego. "Jednak chcą nas puścić z torbami i (...) procedować w komisjach obrony i finansów ZMIANĘ KONSTYTUCJI, bo dług..." - napisała Izabela Leszczyna z PO.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

W zmianach chodzi też o konfiskatę majątków

Projekt dotyczy także "wprowadzenia konstytucyjnych, uniwersalnych mechanizmów, które w obecnej sytuacji geopolitycznej umożliwią przejęcie przez Skarb Państwa własności, która znajduje się w ramach jurysdykcji Rzeczypospolitej Polskiej, a która ma służyć do wspierania rosyjskiej agresji".

Chodzi o konfiskaty majątków w przypadku napaści zbrojnej dokonanej przez obce państwo na terytorium Polski lub powodującej bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa wewnętrznego RP. Wówczas będzie możliwe przejęcie na rzecz Skarbu Państwa majątku osób, które nie są obywatelami polskimi, a także majątków podmiotów, w przypadku których istnieje podejrzenie, że wykorzystają one ten majątek do finansowania napaści.

Przejęte mienie miałoby być przeznaczone na wsparcie osób dotkniętych przez działania zbrojne.

Zmiany te PiS zaproponował niedługo po ataku Rosji na Ukrainę. - Rzeczywistym uderzeniem w machinę wojenną Rosji może być konfiskata majątków rosyjskich oligarchów i Federacji Rosyjskiej w zachodnich bankach - mówił wtedy premier Mateusz Morawiecki.

Posiedzenie połączonych komisji obrony narodowej i finansów publicznych zaplanowano na godz. 21:00.

Więcej o: