Sondaż. Spory spadek poparcia Zjednoczonej Prawicy. Przewaga nad Koalicją Obywatelską coraz mniejsza

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w niedzielę, Zjednoczona Prawica uzyskałaby wynik na poziomie 32,5 proc. głosów - wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster dla "Super Ekspresu". Koalicja Obywatelska do partii rządzącej traci zaledwie 2 punkty procentowe.
Zobacz wideo Zjednoczona Prawica pójdzie razem do kolejnych wyborów?

W porównaniu do październikowego sondażu Zjednoczona Prawica (Prawo i Sprawiedliwość i Solidarna Polska) straciła 3 pkt proc. Tuż za ugrupowaniem rządzącym niezmiennie znalazła się Koalicja Obywatelska, na którą zagłosowałoby 30,4 proc. badanych. KO również zanotowała spadek, ale zaledwie o 0,3 pkt proc.

Z sondażu Instytutu Badań Pollster dla "Super Ekspresu" wynika, że gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, to na trzecim miejscu znalazłaby się Polska 2050. Ugrupowanie Szymona Hołowni może liczyć na poparcie na poziomie 11,5 proc.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Sondaż Pollster. PiS i KO tracą. PSL i Kukiz'15 poza Sejmem

Lewica (Wiosna, SLD, Razem) uzyskały 10,8 proc., a Konfederacja 8,6 proc. Do Sejmu nie weszłyby Polskie Stronnictwo Ludowe (3,9 proc.), Kukiz'15 (0,9 proc.) oraz Porozumienie Jarosława Gowina (0,7 proc.). Inną partię wskazało 0,45 proc. ankietowanych.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 25-27 listopada na próbie 1057 dorosłych Polaków.

Sondaż dla DoRzeczy.pl. Spadek poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości

Spadek poparcia dla Zjednoczonej Prawicy można zaobserwować również w innych sondażach. W ankiecie firmy Estymator dla DoRzeczy.pl PiS uzyskało poparcie na poziomie 35,7 proc. (spadek o 0,2 pkt proc. w porównaniu do poprzedniego badania).

Na podium znalazły się też Koalicja Obywatelska (28,4 proc., wzrost o 0,7 pkt proc.) i Lewica (11,2 proc., poparcie bez zmian). Jak wynika z badania, swoich posłów do Sejmu wprowadziliby również Polska 2050 (10,4 proc., spadek o 0,2 pkt proc.), PSL-Koalicja Polska (7,4 proc., wzrost o 0,6 pkt proc.) i Konfederacja (5,1 proc., wzrost o 0,3 pkt proc.). Poza Sejmem znalazłoby się Kukiz'15.

Więcej o: