Według najnowszego sondażu CBOS liderem zaufania pozostaje Andrzej Duda, któremu ufa 54 proc. ankietowanych (wzrost o 3 pkt proc. niż miesiąc temu). Obojętnych w stosunku do prezydenta Polski jest 9 proc. badanych. Nieufność do Andrzeja Dudy wyraża 35 proc. Polaków.
Tuż za prezydentem Polski w rankingu znaleźli się Szymon Hołownia i premier Mateusz Morawiecki. Obu politykom ufa 41 proc. badanych. Liderowi Polski 2050 nie ufa 34 proc. respondentów, a szefowi rządu 48 proc. badanych.
Na następnym miejscu znalazł się Rafał Trzaskowski. Prezydent Warszawy cieszy się zaufaniem na poziomie 40 proc. 41 proc. badanych deklaruje nieufność w stosunku do wiceprzewodniczącego Platformy Obywatelskiej.
Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl
Kolejne miejsce zajmuje Mariusz Błaszczak. Zaufanie do szefa MON deklaruje 39 proc. ankietowanych, nie ufa mu 34 proc. badanych. Jarosławowi Kaczyńskiemu ufa 34 proc. respondentów, Władysław Kosiniak-Kamysz cieszy się zaufaniem na poziomie 33 proc.
30 proc. ankietowanych ufa marszałkini Sejmu Elżbiety Witek. Z kolei Donalda Tuska zaufaniem obdarza 29 proc. respondentów. Na kolejnych miejscach znaleźli się Piotr Gliński (27 proc.), Zbigniew Ziobro (27 proc. oraz Tomasz Grodzki - 24 proc. badanych.
Z rankingu CBOS wynika, że największą nieufnością cieszy się lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. Przewodniczącemu Platformy Obywatelskiej nie ufa 57 proc. badanych.
Tuż za byłym premierem w rankingu nieufności znaleźli się Zbigniew Ziobro i Jarosław Kaczyński. Brak zaufania w stosunku do szefa resortu sprawiedliwości wyraziło 56 proc. ankietowanych. Na brak zaufania do prezesa Prawa i Sprawiedliwości wskazało aż 55 proc. ankietowanych.
50 proc. badanych nie ufa ministrowi edukacji i nauki Przemysławowi Czarnkowi, a ministrowi aktywów państwowych Jackowi Sasinowi nie ufa 48 proc.
Badanie przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) - dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście od CBOS, samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI), do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście od CBOS.
We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 7 do 17 listopada 2022 r. na próbie liczącej 1038 osób (w tym: 58,5 proc. metodą CAPI, 24 proc. – CATI i 17,5 proc. – CAWI)