W sumie kosztowały 1,6 mln zł. Patriotyczne ławki znikają z polskich miast

Patriotyczne ławki znikają z kolejnych polskich miast. Konstrukcji za 100 tys. zł nie ma już w Lublinie czy Poznaniu. Demontaż odbywa się zgodnie z planem, bo ławki miały promować inwestycje tylko do końca listopada.

Ławki po 100 tys. zł każda postawiono w miastach wojewódzkich we wrześniu w ramach kampanii Banku Gospodarstwa Krajowego. Jej celem było promowanie inwestycji, które wspierał należący do Skarbu Państwa BGK.

Zobacz wideo Tusk przemawia, na scenę wchodzi osoba z transparentem. "Dzień dobry. Proszę zostawić"

Patriotyczne ławki zniknęły z Lublina i Poznania

W niektórych miejscach jednak ławki w ogóle nie powinny się znaleźć. W Poznaniu na przykład uznano konstrukcję za samowolę budowlaną. Przewidziana za to kara wynosi do 500 zł.

- Takiej możliwości, żeby mandat nałożyć w tej maksymalnej kwocie za to naruszenie przepisów, nie mieliśmy, bo inwestor podczas kontroli był nieobecny - tłumaczy w TVN24 Paweł Łukaszewski, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Poznaniu.

Andrzej Duda i Jacek SiewieraZgrzyt ws. Patriotów. Szef BBN: Stanowisko Andrzeja Dudy jest niezmienne

Ławka ze stolicy Wielkopolski już zniknęła. "Ławkę, która latem stanęła na poznańskiej Malcie, podobnie jak w innych wojewódzkich miastach, zniszczył w Poznaniu ulewny deszcz" - zauważa lokalny portal epoznan.pl. Instalacji nie ma też już na placu Teatralnym w Lublinie. 

BGK już we wrześniu informowało, że ta "akcja promocyjna" potrwa do końca listopada. Po tym miesiącu ławki miały zniknąć. Poznańska "Gazeta Wyborcza" zapytała Annę Czyż, rzeczniczkę BGK, czy bank jest zadowolony z kampanii. - Kampania zrealizowała zakładany cel, jakim jest promocja Programu Inwestycji Strategicznych - przekazała. 

Obszerny regulamin

Pod koniec sierpnia zrobiliśmy w Gazeta.pl "test" ławki, która stanęła w Gdańsku. Efekty w artykule poniżej: 

Gdańsk, Redaktor Naczelny Gazeta.pl siedzący na patriotycznej ławce"Widać, co siedzi w głowach rządzących". Testujemy najsłynniejszą ławkę

Ławki poza wyglądem zasłynęły obszernym regulaminem. Jak czytamy, w pierwszym punkcie "ławka jest instalacją przeznaczoną do rekreacji i wypoczynku, składająca się z siedziska, stelażu w kształcie konturów Polski wraz z podestem zabezpieczonym łańcuchem". Z instalacji mogą korzystać maksymalnie trzy osoby, ale ich waga nie może przekroczyć 225 kilogramów. Wejście na ławkę i zejście z niej dozwolone jest tylko za pomocą schodów i przy trzymaniu się poręczy. 

Obowiązuje zakaz stawania na ławce, siadania na oparciu, skakania i zeskakiwania z ławki, siadania i przebywania na uszkodzonej ławce, używania urządzeń nagłaśniających i innych wywołujących hałas, korzystania z otwartego ognia. Nie wolno też siadać tu ze zwierzętami i przebywać z nimi na ławce. W ostatnim, 15. punkcie ostrzega się, że wobec osób, które nie będą przestrzegały obowiązujących zasad lub spowodują szkody w instalacji, mogą zostać wyciągnięte konsekwencje prawne.

Więcej o: