Zgrzyt ws. Patriotów. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: Stanowisko Andrzeja Dudy jest niezmienne

"Jeśli z militarnego punktu widzenia z Ukrainy ochrona byłaby lepsza, to baterie mogą tam stać. Najważniejsze jednak, aby były" - napisał Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Wcześniej prezydent Andrzej Duda stwierdził, że jeśli Niemcy nie przekażą baterii Patriot Ukrainie, sprzęt powinien trafić do Polski.

Stanowisko Prezydenta Andrzeja Dudy jest niezmienne: Bezpieczeństwo RP jest PRIORYTETEM. Jeśli z militarnego punktu widzenia z Ukrainy ochrona byłaby lepsza, to baterie mogą tam stać" - napisał na Twitterze Jacek Siewiera. "Najważniejsze jednak, aby były. Jeśli oferta nie obejmie Ukrainy, ich miejsce powinno być w Polsce" - dodał szef BBN.

Zobacz wideo Po co PiS chce zmienić ordynację wyborczą? Pytamy posłankę Muchę

Władze nie mogą się porozumieć ws. Patriotów z Niemiec

Wcześniej prezydent podkreślił, że jeśli Niemcy nie przekażą baterii Patriot Ukrainie, sprzęt powinien trafić do Polski. "Z wielu punktów widzenia byłoby dobrze gdyby baterie Patriot stały w pewnej odległości od polskiej granicy, bo wówczas chroniłyby terytorium Polski, naszych obywateli i część Ukrainy ale jeśli Niemcy nie zgodzą się na wyjazd baterii na Ukrainę, to trzeba tę ochronę przyjąć u nas" - czytamy we wpisie prezydenta.

W niedzielę niemiecka minister obrony Christine Lambrecht zaproponowała, że jej kraj przekaże Polsce systemy obrony przeciwlotniczej Patriot i myśliwce Eurofighter.

W poniedziałek minister Mariusz Błaszczak podczas rozmowy telefonicznej ze stroną niemiecką zaproponował, by system stacjonował w Polsce, przy granicy z Ukrainą. W środę jednak w rozmowie z PAP prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił, że dla bezpieczeństwa Polski najlepiej byłoby, gdyby Niemcy przekazali ten sprzęt Ukraińcom i rozlokowali go na zachodzie Ukrainy. Zaznaczył przy tym, że to jego osobisty pogląd.

W związku z tym Mariusz Błaszczak później argumentował, że rozlokowanie Patriotów na zachodniej Ukrainie jest korzystne dla bezpieczeństwa południowo-wschodniej Polski, a o takie wsparcie przeciwrakietowe apelował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Więcej o: