Duda zmienia zdanie ws. Patriotów. "Najlepiej, gdyby znajdowały się na terytorium Ukrainy"

Andrzej Duda ocenił w piątek, że "z wojskowego punktu widzenia byłoby najlepiej, gdyby zestawy Patriot znajdowały się w pewnej odległości od polskiej granicy, na terytorium Ukrainy". Podkreślił jednak, że decyzja w sprawie ich rozmieszczenia należy do Niemiec.

Na piątkowe konferencji w Kownie Andrzej Duda został zapytany o kwestię Patriotów. Prezydent ocenił, że z wojskowego punktu widzenia najlepszym rozwiązaniem byłoby ich rozmieszczenie w Ukrainie, w pewnej odległości od polskiej granicy.

- Wtedy, rzeczywiście, najwydajniej chroniłyby i pomagałyby w ochronie zarówno Ukrainy, jak i Polski - ocenił.

Dodał jednak, że ostateczna decyzja należy do Niemiec, jako dysponenta tych systemów. Duda zaznaczył, że on jako prezydent Polski, może powiedzieć tylko tyle, że zależy mu na tym, żeby terytorium Polski było jak najlepiej chronione. - Moim obowiązkiem, jako prezydenta RP jest w pierwszej kolejności ochrona polskich obywateli i polskiego terytorium - przekazał prezydent.

Zobacz wideo Mucha o Patriotach od Niemców: Kaczyński kieruje się jakimiś fobiami

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W niedzielę niemiecka minister obrony Christine Lambrecht zaproponowała, że jej kraj przekaże Polsce systemy obrony przeciwlotniczej Patriot i myśliwce Eurofighter. 

Na początku tygodnia w wywiadzie dla PAP na ten temat wypowiadał się Jarosław Kaczyński. Prezes PiS stwierdził, że dla bezpieczeństwa Polski najlepiej byłoby, gdyby Niemcy przekazali ten sprzęt Ukraińcom, przeszkolili ukraińskie załogi, z zastrzeżeniem, że baterie miałyby być rozlokowane na zachodzie Ukrainy. Prawdopodobnie w reakcji na te słowa Mariusz Błaszczak podczas rozmowy telefonicznej ze stroną niemiecką zaproponował, by system stacjonował w Polsce, przy granicy z Ukrainą.

Jak pisaliśmy w Gazeta.pl, z ustaleń TOK FM wynika, że pomysł Mariusza Błaszczaka wywołał konsternację otoczeniu Andrzeja Dudy. Okazało się, że Kancelaria Prezydenta o deklaracji nic nie wiedziała i przekazała, że oczekuje w tej sprawie wyjaśnień od szefa MON.

Prezydent Andrzej Duda, 23 sierpnia 2022 r.Błaszczak nie konsultował decyzji ws. Patriotów z Dudą. "Rozmów nie było"

Minister Paweł Szrot powiedział w Programie I Polskiego Radia, że stanowisko prezydenta Andrzeja Dudy jest tutaj "najzupełniej precyzyjne". - Pan prezydent uważa, że gdyby doszło do tego typu przesunięcia, przekazania przez Niemcy będącej w ich dyspozycji baterii i rakiet Patriot, to te rakiety powinny bronić polskiego terytorium i polskich obywateli - powiedział.

MON w Berlinie: Systemy antyrakietowe muszą być użyte na terenie NATO

W czwartek minister obrony Niemiec przekazała, że "Patrioty są częścią zintegrowanej obrony powietrznej NATO, co oznacza, że mają zostać rozmieszczone na terytorium NATO". Dodała, że jakiekolwiek użycie ich poza terytorium NATO wymagałoby wcześniejszych rozmów wewnątrz Sojuszu.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podkreślił z kolei, że decyzja o przekazaniu konkretnych systemów przeciwpowietrznych to kompetencje państw członkowskich Sojuszu. Jednocześnie pochwalił niemiecką ofertę wsparcia Polski.

Anna Moskwa, ministerka klimatu i środowiska.Rząd przyjmie ustawę mrożącą ceny gazu jeszcze w piątek

Więcej o: