Rafał Bochenek nowym rzecznikiem PiS - już oficjalnie. "Dziękuję prezesowi Kaczyńskiemu"

Rafał Bochenek został nowym rzecznikiem Prawa i Sprawiedliwości. Wcześniej funkcję tę pełnił Radosław Fogiel.
Zobacz wideo Mucha o sytuacji na Śląsku: Szczury uciekają z tonącego okrętu

- Jesteśmy po zakończonym posiedzeniu Komitetu Politycznego Prawa i Sprawiedliwości i mam przyjemność zaprezentować państwu nowego rzecznika partii pana posła Rafała Bochenka - powiedział Radosław Fogiel. - Obradowaliśmy również nad sprawami bieżącymi - dodał.

Głos zabrał też już nowy rzecznik PiS. - Dziękuję panu prezesowi Jarosławowi Kaczyński i Komitetowi PiS za zaufanie. Będę robił wszystko, aby komunikacja z mediami była sprawna, a obywatele byli na bieżąco informowani o działaniach PiS - podkreślił.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Rafał Bochenek - kim jest nowy rzecznik PiS?

Rafał Bochenek urodził się w 1986 roku w Krakowie. Ukończył prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, a następnie odbył aplikację notarialną. W międzyczasie jednak stał się rozpoznawalny za sprawą TVP3 Kraków, gdzie pracował jako prezenter pogody. Zajmował się także prowadzeniem konferencji.

Przygodę z polityką zaczął w 2006 roku, gdy został radnym miejskim Wieliczki. Startował wówczas z listy PiS. Funkcję tę sprawował do 2014 roku. W tym czasie pełnił też funkcję wiceprzewodniczącego rady powiatu. W 2015 roku zaangażował się w kampanię prezydencką Andrzeja Dudy. Bochenek prowadził konwencje i wieczory wyborcze polityka. W 2016 roku Rafał Bochenek został powołany na rzecznika prasowego rządu Beaty Szydło - na tym stanowisku zastąpił Elżbietę Witek. Został też "doradcą w gabinecie politycznym prezesa Rady Ministrów". 

W październiku 2016 roku w "Gazecie Wyborczej" ukazała się informacja o tym, że Bochenek pobierał diety, mimo że nie uczestniczył w sesjach rady powiatu wielickiego - wówczas jego mandat jako radnego został wygaszony. Kilka miesięcy później, w czerwcu 2017 roku, został podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, ale pod koniec roku odwołano go z funkcji rzecznika rządu. Z pracy w KPRM zrezygnował w marcu 2018 roku, ponieważ został pełnomocnikiem ministra środowiska ds. organizacji sesji międzynarodowych negocjacji klimatycznych COP24.

W 2018 roku z listy PiS udało mu się zdobyć mandat radnego sejmiku małopolskiego. W marcu 2019 roku został dyrektorem w Polskim Górnictwie Naftowym i Gazownictwie. W 2019 roku zdobył też mandat posła, co skutkowało wygaśnięciem mandatu radnego i rezygnacją z funkcji dyrektora PGNiG.

Więcej o: