Przedłużenie kadencji samorządów. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, zgodnie z którą, kadencja organów jednostek samorządu terytorialnego wygasa 30 kwietnia 2024 roku - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Chodzi o zapewnienie dłuższego odstępu pomiędzy wyborami parlamentarnymi i samorządowymi.

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek ustawę o przedłużeniu kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego. Zgodnie z ustawą kadencja samorządów upływająca w 2023 roku ulegnie przedłużeniu do dnia 30 kwietnia 2024 roku. 

"Ustawa przedłuża kadencję samorządów do 30 kwietnia 2024 r. Pan Prezydent Andrzej Duda uznał, ze ta data w kontekście innych procesów i kampanii wyborczych (parlament - jesień 2023, Parlament Europejski - późna wiosna 2024) jest możliwa do przyjęcia" - pisze Paweł Szrot z Kancelarii Prezydenta.

Autorzy rozporządzenia uznali, że taka regulacja pozwoli na rozdzielenie dat wyborów parlamentarnych i samorządowych, które powinny odbyć się jesienią 2023 roku. 

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Duda: Prawdopodobne, że rakieta została wystrzelona przez OPL Ukrainy i nieszczęśliwie spadła na nasze terytorium

"Ustawa ma charakter epizodyczny"

"Ustawa ma charakter epizodyczny, co oznacza, że jej przepisy wprowadzają czasowe odstępstwo od uregulowanej już materii. Cel ustawy ma być zatem osiągnięty przez przedłużenie trwającej obecnie kadencji organów samorządu terytorialnego do dnia 30 kwietnia 2024 r. Określenie ustawą konkretnej daty końca kadencji spowoduje, że będą miały zastosowanie obowiązujące przepisy ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r." - czytamy w uzasadnieniu.

Ustawa zmienia także dzień ustalenia liczby mieszkańców jednostki samorządu terytorialnego będącej podstawą określenia liczby radnych wybieranych do danej rady, a także wprowadza początkowy termin, w którym tak ustalona liczba radnych może zostać przez wojewodę ogłoszona.

Więcej o: