10 października 2019 r., czyli na trzy dni przed wyborami parlamentarnymi, Telewizja Polska wyemitowała krótki film o tytule "Inwazja". Miał on dowodzić, że organizacje LGBT zwożą ludzi na marsze równości, atakują Kościół katolicki, chcą "indoktrynować" dzieci, a nawet, że domagają się legalizacji pedofilii.
Kampania Przeciw Homofobii złożyła pozew o naruszenie dób osobistych. Organizacja domagała się wpłaty przez TVP 10 tys. zł na cele społeczne i emisji przeprosin w głównym wydaniu "Wiadomości".
Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>
W poniedziałek Sąd Okręgowy w Warszawie uznał żądania stowarzyszenia. Telewizja Polska musi nie tylko wyemitować przeprosiny, ale również przekazać pieniądze na rzecz stowarzyszenia Lambda Warszawa (zajmuje się ono pomocą osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji ze względu na orientację psychoseksualną lub tożsamość płciową).
Jak przekazała KPH, TVP otrzymała również zakaz dystrybucji filmu "Inwazja" w jakiejkolwiek formie.
"W ustnym orzeczeniu sędzia Joanna Kruczkowska wskazała m.in. że nagrania wykorzystane w "Inwazji", które przekazała TVP zatrudniona przez Telewizję kobieta podszywającą się przez wolontariuszkę KPH, były zdobyte nielegalnie. Sędzia zwróciła uwagę na jednostronny wydźwięk materiału, jak i na wykorzystanie w zmanipulowany sposób nagrań spoza Polski" - czytamy w komunikacie stowarzyszenia.
- Dzisiejszy wyraz Sądu po raz kolejny potwierdza, że polskie prawo nie daje przyzwolenia na homofobię. Zarówno organizacje, jak i osoby LGBT mogą dochodzić swoich praw, jeżeli staną się ofiarami mowy nienawiści. Są ku temu narzędzia prawne określone w Kodeksie cywilnym. Media, zwłaszcza media publiczne, nie mogą rozpowszechniać nieprawdziwych, krzywdzących i homofobicznych materiałów. Stoi to w sprzeczności zarówno z zasadami etyki dziennikarskiej, jak i z prawem - komentuje radca prawny Jakub Turski reprezentujący KPH.
Poniedziałkowe orzeczenie sądu nie jest prawomocne.
W czerwcu Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że TVP naruszyła dobra osobiste osób, których wizerunki pojawiły się w "Inwazji". Nakazano wówczas Telewizji Polskiej emisję przeprosin i wpłatę ponad 35 tys. zł na cele społeczne oraz wypłatę zadośćuczynień.
***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>