TK nie uchylił immunitetu Krystynie Pawłowicz. Poseł Lewicy: "Widzimy się w sądzie. Obiecuję"

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału Konstytucyjnego nie zgodziło się na pociągnięcie sędzi Krystyny Pawłowicz (byłej posłanki PiS) do odpowiedzialności karnej. Wniosek o uchylenie immunitetu składał w październiku poseł Lewicy Tomasz Trela. "Chamstwa nie obroni żaden immunitet. Pani Krystyno, widzimy się w sądzie. Obiecuję" - skomentował na Twitterze parlamentarzysta.

Uchwała Zgromadzenia Ogólnego Sędziów TK została podjęta 8 listopada. Pod dokumentem podpisała się prezeska Trybunału Julia Przyłębska. O decyzji poinformował w mediach społecznościowych poseł Lewicy Tomasz Trela.

"TK nie zgodził się na pociągnięcie jej [Krystyny Pawłowicz - red.] do odpowiedzialności. Chamstwa nie obroni żaden immunitet. Pani Krystyno, widzimy się w sądzie. Obiecuję" - napisał.

- Nie ukrywam, że przyjąłem z zaskoczeniem sam fakt wydania decyzji w tej sprawie. Przewidywałem, że TK może być opieszały i nie chcieć wypowiedzieć się na ten temat. Spodziewaliśmy się natomiast, że jeśli decyzja zapadnie, to będzie to decyzja chroniąca panią Pawłowicz - komentuje w rozmowie z Gazeta.pl Tomasz Trela.

Parlamentarzysta nie wyklucza złożenia pozwu cywilnego, z ostateczną decyzją wstrzymuje się jednak do momentu uzyskania z Trybunału Konstytucyjnego szczegółowych informacji na temat przebiegu posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów TK.

Sprawa miała swój początek w kwietniu, kiedy Trela złożył wniosek do prezes TK Julii Przyłębskiej o ujawnienie oświadczeń majątkowych m.in. Krystyny Pawłowicz.

"Ty chamie! Łobuzie! Dziadu kalwaryjski! Udowodnij najpierw, że brałam łapówki! V ruska kolumno! Łachu jeden! Albo na kolana, pod stół i odszczekać!" - napisała Pawłowicz w mediach społecznościowych.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Parlamentarzysta złożył wówczas zawiadomienie do prokuratury. Sprawa została jednak umorzona. W październiku poseł złożył prywatny akt oskarżenia przeciwko sędzi Trybunału Konstytucyjnego, a także wniosek o uchylenie jej immunitetu (który właśnie został odrzucony przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK).

Zobacz wideo Jak zachował się premier w obliczu tragedii w Przewodowie? Pytamy posła Kowala

Krystyna Pawłowicz zachowała immunitet. Jest decyzja ZO Sędziów TK

- Zawsze będę o to walczył, aby język w debacie publicznej nie był obraźliwy i nie był pogardliwy dla drugiego człowieka. Tu nie chodzi o epitety pod moim adresem. Tu chodzi o to, żeby pokazać obywatelom naszego kraju, że nie ma na to przyzwolenia - mówił w październiku na konferencji prasowej poseł Lewicy Tomasz Trela.

Krystyna Pawłowicz Poseł Lewicy chce uchylenia immunitetu Pawłowicz. Jest wniosek

Oświadczenie majątkowe Krystyny Pawłowicz za ubiegły rok wciąż nie jest dostępne na stronie internetowej Trybunału Konstytucyjnego. Jak czytamy, "uwzględniono wniosek o nadanie klauzuli tajności 'zastrzeżone'". Tym samym Pawłowicz jest jednym z pięciu sędziów, z których oświadczeniem nie można się obecnie zapoznać.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: