Wybory do Sejmu. Zjednoczona Prawica na prowadzeniu, Lewica wchodzi na podium [SONDAŻ]

W najnowszym sondażu wyborczym IBRiS dla Onetu na pierwszym miejscu plasuje się Zjednoczona Prawica, która umocniła swój wynik o 1,1 pp. względem ubiegłego miesiąca. Największe zmiany uwidaczniają się jednak w notowaniach opozycji. W badaniu Polska 2050 traci na rzecz Lewicy.

Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) przeprowadził między 14 a 15 listopada sondaż na zlecenie Onetu. Wzięło w nim udział 1,1 tys. osób, badanie zostało przeprowadzone metodą CATI, czyli zbierania informacji za pośrednictwem wywiadu telefonicznego wspomaganego komputerowo.

Zobacz wideo Komisje wyborcze przy kościołach? Odpowiada Piotr Zgorzelski

Wybory do Sejmu. Polska 2050 traci na rzecz Lewicy

"Na które z ugrupowań zagłosował(a)by Pan(-i) w wyborach do Sejmu?" - brzmiało pytanie zadane w sondażu. Największą liczbą wskazań cieszy się Zjednoczona Prawica (Prawo i Sprawiedliwość wraz z Solidarną Polską), które uzyskały 33,8 proc. głosów ankietowanych (wzrost o 1,1 pp. w porównaniu do sondażu z października). 27,6 proc. (wzrost o 0,2 pp.) opowiedziało się za Koalicją Obywatelską, natomiast 10,1 proc. (wzrost o 1,7 pp.) za Lewicą. Na czwartym miejscu w sondażu uplasowała się Polska 2050 Szymona Hołowni (spadek o 1,7 pp.), którą wskazało 9,6 proc. respondentów. Za nią, z 6,6 proc. (wzrost o 1 pp.) głosów, znalazło się PSL. Progu wyborczego nie przekroczyłaby natomiast Konfederacja z wynikiem 4,3 proc. (spadek o 1,3 pp.). Niezdecydowanych było 8 proc. głosujących, czyli o 1 pp. mniej niż w ubiegłym miesiącu.

Więcej aktualnych wiadomości ze świata polskiej polityki znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wybory (zdjęcie ilustracyjne)Kaczyński szykuje się na wybory jak na wojnę. PiS chce korpusu ochrony wyborów

Wybory parlamentarne. Sondaż Kantar Public

Dwa dni temu opisywaliśmy wyniki sondażu przeprowadzonego między 4 a 9 listopada przez Kantar Public. Wówczas największe poparcie miała również Zjednoczona Prawica, uzyskując 30 proc. wskazań. Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska (28 proc.), a na trzecim Polska 2050 (9 proc.). Za nią znalazła się Lewica (7 proc.). Według tego sondażu progu wyborczego nie przekroczyłyby: PSL (4 proc.), Konfederacja (4 proc.), Kukiz'15 (2 proc.) i Porozumienie Jarosława Gowina (1 proc.). 

Paweł KukizKukiz zmienia ultimatum. Pójdzie z PiS do wyborów, ale pod warunkami

Więcej o: