Rafał Bochenek - kim jest? Były rzecznik Szydło i pogodynek może zostać nowym rzecznikiem PiS

Radosław Fogiel przekazał w piątek, że rezygnuje z funkcji rzecznika PiS. Z informacji PAP wynika, że to stanowisko może przyjąć Rafał Bochenek. Polityk wcześniej był już rzecznikiem rządu.

W piątek 18 listopada Radosław Fogiel przekazał, że rezygnuje z funkcji rzecznika Prawa i Sprawiedliwości. Decyzja polityka związana jest z tym, że został przewodniczącym sejmowej komisji spraw zagranicznych. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika natomiast, że największe poparcie na objęcie tego stanowiska ma Rafał Bochenek. Oficjalnie decyzja ma zapaść w następną środę, gdy zbierze się Komitet Polityczny PiS.

Radosław Fogiel Radosław Fogiel rezygnuje z funkcji rzecznika Prawa i Sprawiedliwości

Rafał Bochenek - kim jest? Był już rzecznikiem w rządzie Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego

Rafał Bochenek urodził się w 1986 roku w Krakowie. Ukończył prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, a następnie odbył aplikację notarialną. W międzyczasie jednak stał się rozpoznawalny za sprawą TVP3 Kraków, gdzie pracował jako prezenter pogody. Zajmował się także prowadzeniem konferencji.

Przygodę z polityką zaczął w 2006 roku, gdy został radnym miejskim Wieliczki. Startował wówczas z listy PiS. Funkcję tę sprawował do 2014 roku. W tym czasie pełnił też funkcję wiceprzewodniczącego rady powiatu. W 2015 roku zaangażował się w kampanię prezydencką Andrzeja Dudy. Bochenek prowadził konwencje i wieczory wyborcze polityka. W 2016 roku Rafał Bochenek został powołany na rzecznika prasowego rządu Beaty Szydło - na tym stanowisku zastąpił Elżbietę Witek. Został też "doradcą w gabinecie politycznym prezesa Rady Ministrów". 

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo W Sejmie o ochronie prezesa PiS. "Jednego Kaczyńskiego zabiliście, drugiego ochronimy"

W październiku 2016 roku w "Gazecie Wyborczej" ukazała się informacja o tym, że Bochenek pobierał diety, mimo że nie uczestniczył  w sesjach rady powiatu wielickiego - wówczas jego mandat jako radnego został wygaszony. Kilka miesięcy później, w czerwcu 2017 roku, został podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, ale pod koniec roku odwołano go z funkcji rzecznika rządu. Z pracy w KPRM zrezygnował w marcu 2018 roku, ponieważ został pełnomocnikiem ministra środowiska ds. organizacji sesji międzynarodowych negocjacji klimatycznych COP24.

W 2018 roku z listy PiS udało mu się zdobyć mandat radnego sejmiku małopolskiego. W marcu 2019 roku został dyrektorem w Polskim Górnictwie Naftowym i Gazownictwie. W 2019 roku zdobył też mandat posła, co skutkowało wygaśnięciem mandatu radnego i rezygnacją z funkcji dyrektora PGNiG.

Mężczyzna otrzymał mandat za antypisowskie hasła 65-latek z Jarocina swój stosunek do PiS wyraził na koszulce. Walczy w sądzie

Więcej o: