Klaudia Jachira nie straci immunitetu. Pomogli posłowie PiS, "w tym szeregowy poseł Kaczyński"

W środę w Sejmie głosowano w sprawie uchylenia immunitetu posłanki Platformy Obywatelskiej. Klaudię Jachirę wsparło w tym zakresie wielu polityków Prawa i Sprawiedliwości - w tym Jarosław Kaczyński czy Mariusz Kamiński.

"Ja swój mecz też dziś wygrałam - Sejm nie uchylił mi immunitetu!" - napisała na Twitterze posłanka Platformy Obywatelskiej. Chodzi o głosowanie ze środy 16 listopada. 

Zobacz wideo "Dzięki TVPiS jestem bardzo popularna w różnych dziurach i ciemnogrodach"

Sejm zdecydował o immunitecie Klaudii Jachiry. Posłankę PO wsparł nawet Jarosław Kaczyński

W głosowaniu udział wzięło 412 polityków. Za uchyleniem immunitetu polityczki zagłosowało tylko dwóch posłów - Stanisław Bukowiec z Porozumienia i Mariusz Kałużny z Prawa i Sprawiedliwości. Przeciw było łącznie 391 polityków. Z tej liczby 177 to politycy PiS, w tym m.in. Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki czy Mariusz Błaszczak. Przeciwnych było także 121 posłów z Koalicji Obywatelskiej, 43 polityków Lewicy, 22 posłów z Koalicji Polskiej, po siedmiu posłów z Konfederacji i Polski 2050, a także trzech z Kukiz'15, PPS i koła Polskie Sprawy, dwóch posłów Porozumienia i trzech posłów niezrzeszonych.

Od głosów wstrzymało się 19 osób. Na liście tej znajduje się m.in. Krzysztof Bosak, Robert Winnicki czy Jarosław Gowin. W głosowaniu udziału nie wzięło 48 polityków. 

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

"Przeciwko głosowało 391 osób, w tym sam szeregowy poseł Kaczyński! To głosowanie kończy absurdalną sprawę, by karać posłankę lub posła za słowa wypowiedziane z mównicy. Dziękuję za wsparcie!" - dodała Klaudia Jachira na Twitterze.

Klaudia Jachira mogła stracić immunitet za słowa o dopuszczeniu dzieci do udziału w polowaniach

Za co Klaudia Jachira mogła stracić immunitet? Posłanka PO została pozwana za słowa, które wypowiedziała w kwietniu 2020 roku na mównicy sejmowej. Polityczka zabrała wówczas głos w sprawie możliwości dopuszczenia dzieci do udziału w polowaniach. 

- Trzeba pamiętać, że myśliwi nie zabiją dlatego, że są głodni, dlatego, że jest im zimno, zabijają, bo lubią, bo czerpią z tego chorą satysfakcję. I tego sadyści chcecie uczyć własne dzieci? - mówiła wówczas. Jej wypowiedź doczekała się reakcji przedstawicieli Instytutu Analiz Środowiskowych.

Fundacja, która działa na rzecz promocji myślistwa, domagała się pociągnięcia Jachiry do odpowiedzialności. W październiku 2022 roku sejmowa komisja (regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych) wydała negatywną opinię w sprawie uchylenia posłance immunitetu. Następnie kwestia ta została przekazana pod głosowanie do Sejmu. 

Więcej o: