Poparcie dla PiS w górę, ale przewaga nad KO jest niewielka. Konfederacja i PSL poza Sejmem [SONDAŻ]

W najnowszym sondażu przeprowadzonym przez Kantar Public PiS uzyskało 30 proc. Wynik KO jest niewiele mniejszy - 28 proc. Trzecie miejsce zajmuje Polska 2050.

Depeszę PAP z wynikami sondażu publikuje m.in. Interia. W badaniu Kantar Public 68 proc. respondentów zadeklarowało udział w wyborach parlamentarnych.

Zobacz wideo Czemu Rosjanie atakują infrastrukturę krytyczną w Ukrainie?

Sondaż. PiS z największym poparciem, ale przewaga minimalna

Największe poparcie uzyskało Prawo i Sprawiedliwość (razem z Solidarną Polską i Partią Republikańską), na którą chęć oddania głosu zadeklarowało 30 proc. To oznacza wzrost poparcia o 2 pkt. proc. w stosunku do października. Kolejna jest Koalicja Obywatelska z wynikiem 28 proc. (spadek o 3 pkt. proc.). Dalej jest Polska 2050, na którą zagłosować chce 9 proc. badanych (spadek o 1 pkt proc.), czwarte miejsce zaś przypadło Lewicy (7 proc., poparcie bez zmian). 

Progu wyborczego nie przekroczyliby PSL i Konfederacja. Oba ugrupowania mają po 4 proc. poparcia. 2 proc. to wynik Kukiz'15, a 1 proc. Porozumienia Jarosława Gowina.

Badanie przeprowadzono w dniach 4-9 listopada na grupie 975 dorosłych Polaków. 

Jarosław KaczyńskiPrzewaga PiS najmniejsza od lat. Spadek wśród najstarszych [SONDAŻ]

W poniedziałek swój sondaż przedstawił portal OKO.press. Badanie przeprowadziła pracownia Ipsos. Wynika z niego, że  Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na 32 proc. poparcia (spadek o 1 pkt proc. w stosunku do badania z września tego roku). 27 proc. to wynik KO (wzrost o 1 pkt proc.) Trzecia w zestawieniu jest Polska 2050 z 12 proc. poparcia (- 1 pkt proc.). Dalej uplasowały się Lewica (9 proc., poparcie bez zmian), Konfederacja (6 proc., 1 pkt proc. spadku) i PSL (5 proc., poparcie bez zmian). Poza Sejmem znalazłaby się Agrounia z dwuprocentowym poparciem (bez zmian). 1 proc. respondentów wskazał inną partię, a 6 proc. to niezdecydowani. Dziennikarze portalu przeliczyli, że takie wyniki przełożyłyby się na 250 mandatów Sejmie dla opozycji. 

PiS liczy na wycofanie wniosku ws. odwołania Zbigniewa ZiobryPiS liczy na wycofanie wniosku ws. odwołania Zbigniewa Ziobry

Więcej o: