Eksplozja w Przewodowie. Dziś spotkanie RBN, NATO, ONZ i G7

W środę przez cały dzień będą odbywać się dalsze rozmowy Polski z sojusznikami w Unii Europejskiej i NATO w sprawie wybuchu rakiety w pobliżu granicy z Ukrainą. W eksplozji zginęły dwie osoby. Jeszcze przed południem rozpocznie się spotkanie Rady Północnoatlantyckiej, następnie w południe zaplanowano posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Po południu polskiego czasu odbędzie się także forum Rady Bezpieczeństwa ONZ i prawdopodobnie nadzwyczajny szczyt G7.

Szef BBN Jacek Siewiera poinformował, że w BBN trwa analiza dotychczasowych ustaleń z dowódcami, szefami służb i sojusznikami. O 10.00 rozpoczyna się Rada Północnoatlantycka. O 11.00 Prezydent RP ponownie spotka się z premierem i ministrami. W samo południe odbędzie się Rada Bezpieczeństwa Narodowego - napisał Jacek Siewiera na Twitterze.

Po nocnych konsultacjach przez cały dzień będą odbywać się rozmowy  Polski z sojusznikami w Unii Europejskiej i NATO. Po spotkaniu ambasadorów krajów NATO-wskich sekretarz generalny Jens Stoltenberg, około 12.30, ma poinformować o przeprowadzonych rozmowach.

W środę również ambasador Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski na forum Rady Bezpieczeństwa przedstawi polskie stanowisko w sprawie wydarzeń w Przewodowie. 

Media podają także nieoficjalne informacje, że w środę odbędzie się nadzwyczajny szczyt przywódców grupy G7. Japońska agencja Kyodo powołuje się na źródło w japońskim rządzie i twierdzi, że przywódcy krajów grupy G7 organizują pilne spotkanie w sprawie doniesień o uderzeniu rosyjskich pocisków na terenie Polski. 

Zobacz wideo Andrzej Duda apeluje o spokój i zapewnia: "Czekamy na ustalenia naszych śledczych"

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kraje G20 gotowe wesprzeć Polskę w śledztwie ws. uderzenia rakiety

Drugi dzień szczytu przywódców G20 na indonezyjskiej wyspie Bali zdominowała sytuacja po eksplozji, do której doszło na terytorium Polski. Na nadzwyczajnym spotkaniu zebrali się przywódcy Unii Europejskiej i G7, którzy wyrazili wsparcie Polski w działaniach mających na celu wyjaśnienie okoliczności zdarzenia. Z Bali do Polski płyną też słowa wsparcia od światowych liderów.

Wydarzenia na polsko-ukraińskiej granicy z prezydentem i premierem Polski omawiali telefonicznie przebywający na Bali prezydent USA Joe Biden, francuski prezydent Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz oraz premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak.

Po nadzwyczajnym spotkaniu na Bali przywódców państw członków Sojuszu Północnoatlantyckiego prezydent Stanów Zjednoczonych wyraził opinię, że eksplozja w Polsce przy granicy z Ukrainą najprawdopodobniej nie była spowodowana przez rakietę wystrzeloną z Rosji. O tym wydarzeniu z szefami dyplomacji Polski i Ukrainy rozmawiał dziś amerykański sekretarz stanu Anthony Blinken, który także przebywa na szczycie G20 w Nusa Dua.

Okolice PrzewodowaNowe informacje o rakiecie. AP: Prawdopodobnie wystrzeliła ją Ukraina

AP: Na Polskę prawdopodobnie spadła rakieta wystrzelona przez Ukrainę w rosyjski pocisk

 AP w najnowszej depeszy relacjonuje, że wstępną - jak zaznaczono - informację o tym, że pocisk wystrzeliły siły ukraińskie w ramach obrony swojego nieba, przekazało "trzech amerykańskich urzędników, którzy wypowiadali się pod warunkiem zachowania anonimowości, ponieważ nie zostali upoważnieni do publicznego omawiania tej sprawy". Miało zadziać się to w momencie, gdy ukraińska obrona przeciwrakietowa broniła się przed rosyjską salwą.

 Więcej najnowszych informacji publikujemy w naszej relacji na żywo.

Więcej o: