CNN: Błaszczak będzie pilnie rozmawiał z sekretarzem obrony USA

Szef MON Mariusz Błaszczak jeszcze we wtorek ma porozmawiać z Lloydem Austinem, sekretarzem obrony Stanów Zjednoczonych - podała amerykańska telewizja CNN.

Informację o rozmowie Mariusza Błaszczaka i Lloyda Austina przekazali CNN dwaj anonimowi rozmówcy - europejski wojskowy i amerykański urzędnik. Rozmowa odbędzie się po wciąż nieoficjalnych doniesieniach, że na terenie Polski - w Przewodowie w woj. lubelskim - spadły we wtorek dwie zabłąkane rosyjskie rakiety. Na skutek wybuchu zginęły dwie osoby. - Nie możemy tych wydarzeń lekceważyć. Sytuacja jest bardzo poważna - mówi w rozmowie z Onetem wysoki rangą oficer.

Portal ustalił, że szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, gen. Rajmund Andrzejczak oraz gen. Tomasz Piotrowski, dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych, w nocy z wtorku na środę pomówią z gen. Markiem Milleyem, przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów.

Gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych, były wiceminister obronyGen. Skrzypczak wskazuje kilka kroków, które powinna teraz zrobić Polska

Zmasowany atak Rosjan na Ukrainę. Zbłąkane pociski miały uderzyć w Polsce

Światowe media łączą wiadomość o rosyjskich rakietach w Polsce ze zmasowanym atakiem rakietowym Rosjan na Ukrainę z użyciem około 100 pocisków.

  • Polski rząd nie potwierdził dotychczas doniesień o rakietach w Lubelskiem.
  • Sprawę bada Pentagon, który nie może na razie potwierdzić, czy rzeczywiście rosyjskie rakiety spadły na Polskę. Poinformował o tym rzecznik amerykańskiego resortu obrony generał Patrick Ryder.
  • Komisja Europejska i NATO milczą i nie komentują żadnych doniesień z Polski, czekają na ocenę sytuacji przez rząd w Warszawie.

Patrick RyderDepartament Stanu USA o doniesieniach z Polski

  • O godz. 21 rozpoczęło się pilne posiedzenie polskiego rządu. Wcześniej, o 19 zwołano spotkanie Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych. Jak powiedział rzecznik rządu Piotr Müller, odbyło się ono "w związku z zaistniałą sytuacją kryzysową".
  • Podobne spotkanie zwołał węgierski rząd.
  • Mimo braku potwierdzenia ze strony rządu w Warszawie, z różnych krajów płyną już wyrazy potępienia dla działań Rosji. "Jestem wstrząśnięty wiadomością, że pociski lub inna amunicja miały zabić dwoje ludzi na terytorium Polski. Moje kondolencje dla ich rodzin. Jesteśmy z Polską. Jestem w kontakcie z polskimi władzami, członkami Rady Europejskiej i innymi sojusznikami" - napisał na Twitterze szef Rady Europejskiej Charles Michel.
Zobacz wideo Szef BBN: Sprawdzamy, czy są przesłanki, aby uruchomić art. 4. NATO
Więcej o: