PiS przegrało głosowanie na komisji, więc ogłoszono reasumpcję. Opozycja opuściła obrady

Prawo i Sprawiedliwość przegrało głosowanie podczas posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych. W związku z tym politycy obozu rządzącego zażądali reasumpcji. Opozycja zaś opuściła obrady. - To już jest fasadowa część komisji - komentowała posłanka Paulina Hennig-Kłoska.

O przebiegu posiedzenia informuje na Twitterze m.in. posłanka KO Monika Wielichowska, członkini komisji. "PiS na czele z przewodniczącym próbuje zmienić wynik przeprowadzonego głosowania dot. rządowego projektu ustawy o zm. ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych oraz ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych, oraz ustawy" - napisała na Twitterze. 

Sejm. PiS nie poszło na komisji. Ogłosili reasumpcję głosowania

Wynik głosowania był remisowy - 16 do 16, ale do przyjęcia projektu wymagana jest bezwzględna większość. Wynik nie po myśli PiS, jak przekazał dziennikarz TVN24, był spowodowany nieobecnością 14 posłów na posiedzeniu. Po przyjęciu wniosku o powtórzenie głosowania, posłowie opozycji opuścili obrady.

Zobacz wideo Posłanki wzywają Kaczyńskiego, by przeprosił kobiety, które nazwał pijaczkami

- To już jest fasadowa część komisji. Zwykle remis oznacza nieprzyjęcie i automatycznie jest interpretowane jako odrzucenie czy to poprawki, czy ustawy. Dzisiaj widzieliśmy, że luka w regulaminie Sejmu jest nadinterpretowana. W naszej ocenie nieprzyjęcie oznaczało odrzucenie, zdaniem przewodniczącego niekoniecznie - komentowała w TVN24 posłanka Paulina Hennig-Kłoska. 

Projekt ws. zmian w regule wydatkowej

Chodzi o rządowy projekt, który dotyczy m.in. zmian w regule wydatkowej. We wtorek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie ustawy. Projekt zakłada trzy zmiany, które są istotne z punktu widzenia finansów publicznych oraz spełnienia warunków tak zwanych kamieni milowych uzgodnionych z Komisją Europejską, jeśli chodzi o stabilizacyjną regułę wydatkową. Wiceminister finansów Piotr Patkowski mówił we wtorek, że pierwsza zmiana dotyczy wyłączenia z opodatkowania podatkiem bankowym obligacji wyemitowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego czy Polski Fundusz Rozwoju.

Drugą zmianą jest wyłączenie transakcji REPO z opodatkowania podatkiem bankowym. Trzecia zmiana dotyczy stabilizacyjnej reguły wydatkowej, a konkretnie wydatków, które nie muszą jej podlegać w tym roku. Wymienił między innymi wydatki na pomoc uchodźcom z Ukrainy, działania antyinflacyjne i wydatki na rzecz obronności. Podczas dyskusji posłowie opozycji wnieśli o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Wniosek przepadł w głosowaniu. Projekt trafił do sejmowej komisja finansów publicznych

Więcej o: