PO składa wniosek o odwołanie Ziobry: To powiedzenie ''sprawdzam"

Koalicja Obywatelska i Lewica złożyły w Sejmie wniosek o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Zarzucają liderowi Solidarnej Polski blokowanie porozumienia z Komisją Europejską. W ich ocenie skutkuje to brakiem wypłaty Polsce środków z Krajowego Planu Odbudowy.

- Skoro jedyną przeszkodą dla odblokowania środków europejskich jest zmiana bardzo złych ustaw z zakresu sprawiedliwości, które firmował Zbigniew Ziobro, jeżeli jedyną blokadą jest weto, które Ziobro składa, to mówimy "sprawdzam" - mówił w czasie konferencji prasowej Borys Budka z Platformy Obywatelskiej.

Jak dodał polityk, jeżeli "premier Morawiecki boi się zawnioskować do prezydenta o odwołanie z funkcji ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, to opozycja chętnie w tym pomoże". - Dlatego życzymy odwagi i aby PiS zdecydowało się odblokować środki europejskie - zakończył.

Zobacz wideo Arłukowicz: Premier Morawiecki osobiście deklarował, że złoży wniosek o KPO do końca października. Mamy listopad, wniosku nie ma

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Morawiecki zapowiada, że będzie bronił jedności Zjednoczonej Prawicy 

Wcześniej do pomysłu odwołania ministra Ziobry z rządu odniósł się premier. Mateusz Morawiecki powiedział, że Solidarna Polska jest ważnym koalicjantem PiS, oraz że będzie bronił jedności Zjednoczonej Prawicy. Dodał, że jest gotów przekonywać każdego o wadze środków europejskich.

Także rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel powiedział dziennikarzom w Sejmie, że jego ugrupowanie "zawsze broni ministrów rządu Zjednoczonej Prawicy". - To nie opozycja decyduje o składzie rządu - zaznaczył. W jego ocenie kolejne wnioski o wota nieufności wobec różnych ministrów nie mają sensu. - To nie opozycja mebluje rząd - oświadczył rzecznik Prawa i Sprawiedliwości.

Odnosząc się do kwestii wypłaty pieniędzy z KPO, Radosław Fogiel powiedział, że "wszyscy na to czekamy". - To prawda, że powinniśmy tutaj szukać możliwości wygaszania konfliktów. Zwłaszcza kiedy możemy oczekiwać wsparcia finansowego w ramach KPO. Co nie znaczy, że pewne podstawowe granice nie muszą być zachowane - mówił Fogiel cytowany przez "GW".

Zgodnie z Regulaminem Sejmu rozpatrzenie wniosku o wyrażenie wotum nieufności i poddanie go pod głosowanie następuje na najbliższym posiedzeniu Sejmu przypadającym po siedmiu dniach od jego zgłoszenia i nie później niż na następnym posiedzeniu. Sejm przyjmuje wotum nieufności większością ustawowej liczby posłów. 

Wotum nieufności wobec Ziobry. Tusk: Jeśli Polska dostanie pieniądze, wszystkim będzie lepiej

Złożenie wniosku o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości zapowiedział w czwartek Donald Tusk. - Pomożemy wam odwołać tego człowieka też w waszym interesie - mówił przewodniczący PO podczas spotkania z sympatykami w Sępólnie Krajeńskim.

- Bo jeśli Polska dostanie te nam należne pieniądze, to wszystkim będzie lepiej, także sympatykom partii rządzącej. Mam nadzieję, że ten apel wreszcie dotrze do Jarosława Kaczyńskiego - mówił.

Tusk odniósł się do pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy, które nadal nie trafiły do Polski. Minister do spraw europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk potwierdził w czwartek, że w przyszłym tygodniu będzie kontynuował rozmowy z Komisją Europejską dotyczące odblokowania pieniędzy z KPO.

Więcej o: