Adam Abramowicz w Gazeta.pl: Może powinno się wstrzymać na razie wzrost płacy minimalnej

- Powiem coś niepopularnego. Przede wszystkim powinno się podjąć rozmowy ze związkami zawodowymi i przynajmniej na jakiś czas, na rok, zaprzestać podnoszenia płacy minimalnej - podkreślił w Porannej Rozmowie Gazeta.pl będzie Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. - To byłby jeden z instrumentów hamujących inflację - dodał.
Zobacz wideo Adam Abramowicz gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl

Tematem rozmowy była też ostatnia decyzja Rady Polityki Pieniężnej. Przypomnijmy, że w ub. środę RPP zdecydowała o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Tym samym główna stopa NBP wciąż wynosić będzie 6,75 proc. - co i tak oznacza najwyższy poziom od niemal 20 lat.

Trzeba było trochę w tej chwili przyhamować podnoszenie stóp i czekać na efekt. Jeśli się okaże, że nadal inflacja mocno rośnie, pewnie RPP podejmie taką decyzję. Ale ona zawsze jest bolesna, nie tylko dla samych konsumentów, którzy wzięli kredyt hipoteczny, ale także dla całej gospodarki

- powiedział Adam Abramowicz. 

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Abp Grzegorz Ryś i Dawid PodsiadłoAbp Ryś o apostazji Podsiadły: Nie do końca rozumiem opowiadanie o tym w mediach

Abramowicz: Może powinno się wstrzymać na razie wzrost płacy minimalnej

Karolina Hytrek-Prosiecka zapytała rzecznika również o rozwiązania, które mógłby wprowadzić rząd, a które ułatwiłyby funkcjonowanie firm w Polsce. - Powiem coś niepopularnego. Przede wszystkim powinno się podjąć rozmowy ze związkami zawodowymi i przynajmniej na jakiś czas, na rok, zaprzestać podnoszenia płacy minimalnej - podkreślił.

- W przyszłym roku to jest dwukrotne podniesienie płacy minimalnej. Dla Warszawy, Poznania ta płaca minimalna nie ma takiego znaczenia, ale w Polsce jest bardzo duża nierównowaga, jeśli chodzi o rozwój gospodarczy - zaznaczył.

- To pociągnie za sobą całą spiralę płacowo-cenową, bo jak się podnosi minimalną, to wiadomo, że pracownicy wyżej wykwalifikowani też chcą podwyżek. Tu naprawdę przydałby się konsensus na jakiś czas, aby ta płaca minimalna była zamrożona. To byłby jeden z instrumentów hamujących inflację - dodał Abramowicz.

Jarosław Kaczyński na spotkaniu w Bielsku-BiałejKaczyński zrywa boki po pytaniu słuchacza. "Uwaga, śmiech Prezesa alert!"

Więcej o: