PiS złożyło w Sejmie projekt zmian dotyczący konstytucji. Chodzi o immunitet posłów i senatorów

Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie projekt ustawy zmieniający konstytucję. Chodzi o ograniczenie immunitetu parlamentarnego.

Propozycję zmian przedstawił w Sejmie poseł PiS Marek Ast. Polityk zaznaczył, że chodzi o sytuacje, w których potrzebna była zgoda Sejmu, Senatu, by pociągnąć do odpowiedzialności karnej za pospolite przestępstwa posłów, senatorów i oczywiście sędziów.

- Proponujemy zmianę art. 105 konstytucji, dotyczącego immunitetu parlamentarzystów, i art. 181 konstytucji, dotyczącego immunitetu sędziów - zapowiedział.

 Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl. 

PiS liczy na poparcie opozycji. Do zmian Konstytucji potrzeba 307 posłów 

Informację o planowanym przez PiS złożeniu projektu potwierdził w rozmowie z Polskim Radiem w poniedziałek sekretarz generalny partii, Krzysztof Sobolewski. Sobolewski podkreślił, że projekt jest już gotowy i wymaga między innymi zmiany konstytucji oraz ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora.

Sekretarz PiS dodał, że liczy w tej sprawie na poparcie ze strony opozycji - do zmiany ustawy zasadniczej potrzeba głosów 307 posłów, a PiS nie dysponuje taką większością w Sejmie. Wyraził też przekonanie, iż projekt znajdzie zrozumienie w innych klubach parlamentarnych. Jak powiedział, partia wychodzi z założenia, że każdy powinien być równy wobec prawa, dlatego nie ma potrzeby, aby parlamentarzyści, sędziowie czy prokuratorzy byli chronieni, gdy popełnią jakieś przestępstwo.

Politycy PiS w SejmieSobolewski: Do końca tygodnia projekt PiS ws. zmian w zakresie immunitetów

Konstytucja mówi, że immunitet formalny chroni posła i senatora przed pociągnięciem go do odpowiedzialności karnej bez zgody Sejmu bądź Senatu. W ostatnich dniach Jarosław Kaczyński poruszał temat immunitetów podczas objazdu po Polsce. Temat  pojawił się np. kilka dni temu podczas wizyty w Ełku. Kaczyński powiedział, że jego partia chce znieść immunitet formalny parlamentarzystów, który zwalnia z odpowiedzialności za czyny zabronione. Dodał, że zachowany zostanie natomiast immunitet materialny, związany z wykonywaniem funkcji poselskiej czy senatorskiej.

Więcej o: