PiS złoży w Sejmie projekt ws. zmian w konstytucji. Sobolewski: Jeszcze w tym tygodniu

Do końca tego tygodnia Prawo i Sprawiedliwość złoży w Sejmie projekt w sprawie zmian w konstytucji w sprawie immunitetu formalnego. By przyjąć ten projekt, partia rządząca będzie potrzebować w Sejmie większości co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

O tym, że do końca tego tygodnia Prawo i Sprawiedliwość złoży w Sejmie projekt ws. zmian w konstytucji dotyczących zniesienia immunitetu formalnego dla parlamentarzystów i sędziów, poinformowała najpierw nieoficjalnie Polska Agencja Prasowa. Miało o tym zdecydowań kierownictwo PiS na wtorkowym spotkaniu - jak informowaliśmy, w jego trakcie miały też paść zapowiedź cięć. - Sytuacja zaczyna robić się piekielnie trudna - miał powiedzieć jeden z polityków partii Wirtualnej Polsce.

Czytaj więcej: Pilne posiedzenie władz PiS. Media: Centralna przy Nowogrodzkiej nakazała ministerstwom "generalny remanent"

Zobacz wideo Dziemianowicz-Bąk: PiS jest mniej uczciwe od złodzieja

PiS złoży w Sejmie projekt ws. zmian w konstytucji. Sobolewski: Liczymy na poparcie ze strony opozycji

Informację o planowanym przez PiS złożeniu projektu potwierdził w rozmowie z Polskim Radiem sekretarz generalny partii, Krzysztof Sobolewski - podkreślił, że projekt jest już gotowy i potwierdził, że wymaga on między innymi zmiany konstytucji oraz ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora.

Krzysztof Sobolewski mówi, że liczy w tej sprawie na poparcie ze strony opozycji. Zauważa, że do zmiany Konstytucji potrzeba głosów 307 posłów, a PiS nie dysponuje taką większością w Sejmie. Wyraża przekonanie, że projekt znajdzie zrozumienie w innych klubach parlamentarnych. Dodaje, że PiS wychodzi z założenia, że każdy powinien być równy wobec prawa, dlatego nie ma potrzeby, aby parlamentarzyści, sędziowie czy prokuratorzy byli chronieni, gdy popełnią jakieś przestępstwo.

Konstytucja mówi, że immunitet formalny chroni posła i senatora przed pociągnięciem go do odpowiedzialności karnej bez zgody Sejmu bądź Senatu. W ostatnich dniach Jarosław Kaczyński poruszał temat immunitetów podczas objazdu po Polsce. Temat ten pojawił się np. kilka dni temu podczas wizyty w Ełku. Kaczyński powiedział, że jego partia chce znieść immunitet formalny parlamentarzystów, który zwalnia z odpowiedzialności za czyny zabronione. Dodał, że zachowany zostanie natomiast immunitet materialny, związany z wykonywaniem funkcji poselskiej czy senatorskiej.

Więcej o: