Sondaż dla WP: PiS bez szans na samodzielne rządy. Spada poparcie Polski 2050, rośnie Lewica

Partia Jarosława Kaczyńskiego nie mogłaby liczyć na samodzielne rządy, jeśli wybory odbywałyby się w najbliższą niedzielę - wynika z najnowszego badania United Surveys dla Wirtualnej Polski. Wzrost poparcia zanotowała Koalicja Obywatelska i Lewica. To nie pierwszy sondaż, z którego wynika, że PiS może pożegnać się z władzą.

Z najnowszego badania United Surveys dla Wirtualnej Polski wynika, że Prawo i Sprawiedliwość może obecnie liczyć na 32,4 proc. poparcia. Dwa tygodnie temu partia rządząca uzyskała wynik niższy o 0,3 pkt proc. 

Z sondażu wynika, że topnieje przewaga partii Jarosława Kaczyńskiego nad Koalicją Obywatelską. Na tę partię zagłosowałoby 26 proc. wyborców (o 1,3 pkt proc. więcej niż dwa tygodnie temu). Na Polskę 2050 głos oddałoby 13,1 proc. badanych (spadek o 0,9 pkt proc). Duży wzrost, o 2,4 pkt proc., odnotowała Lewica, która uzyskałaby 9,6 proc. głosów. PSL weszłoby do Sejmu z wynikiem 6,2 proc. Poza parlamentem znalazłaby się Konfederacja - 4,4 proc. i AgroUnia - 0,3 proc.

Zobacz wideo

  Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Ostatni sondaż dla WP pokazuje, że mimo wygranej, PiS nie mógłby samodzielnie rządzić. Podobne wnioski płyną z poniedziałkowego badania dla "Rzeczpospolitej". 

Sondaż: PiS nie utworzy rządu nawet z Konfederacją

Z sondażu "Rz" wynika, iż Prawo i Sprawiedliwość otrzymałoby 192 do 205 mandatów poselskich. To oznacza, że nie mogłoby samodzielnie rządzić, co więcej: nie utworzyłoby rządu nawet z Konfederacją. Opozycja z kolei zdobyłaby 253-254 miejsca w Sejmie.

Prawo i Sprawiedliwość wciąż może liczyć jednak na najwyższe poparcie. Na partię Jarosława Kaczyńskiego chce głosować 33,7 proc. respondentów. Kolejnym ugrupowaniem jest Koalicja Obywatelska. Na nią z kolei oddanie głosu deklaruje 27,6 proc. ankietowanych. Wyborcze podium zamyka Polska 2050 Szymona Hołowni z wynikiem 10,9 proc. głosów.

Gdyby wybory odbywały się w najbliższym czasie, do Sejmu weszłyby jeszcze trzy partie: Lewica, którą popiera 10,1 proc. badanych, PSL-Koalicja Polska z wynikiem 5,7 proc. oraz Konfederacja. Ta ostatnia może liczyć na 5 proc. głosów respondentów. Natomiast 7 proc. ankietowanych nie wie, na które z ugrupowań politycznych chciałoby zagłosować.

Jarosław KaczyńskiPiS nie utworzy rządu, opozycja z większą liczbą mandatów [SONDAŻ]

Kaczyński: Kobiety nie rodzą, bo dają w szyję

Trwa przedwyborczy objazd Jarosława Kaczyńskiego po Polsce. W sobotę w Ełku stwierdził, że kobiety w naszym kraju nie rodzą dzieci, bo "dają w szyję". - Trzeba czasem powiedzieć też i trochę otwarcie pewnych rzeczy gorzkich - powiedział prezes PiS. Później stwierdził (uwaga, to nie są informacje poparte żadnymi badaniami naukowymi, mogą być wręcz szkodliwe, cytat oryginalny - red.): - Jeżeli się utrzyma taki stan, że do 25. roku życia dziewczęta, młode kobiety piją tyle samo, co ich rówieśnicy, to dzieci nie będzie. Bo pamiętajcie, mężczyzna, żeby popaść w alkoholizm, to musi pić nadmiernie przez dwadzieścia lat, przeciętnie, jeden krócej, drugi dłużej, bo to zależy od cech osobniczych. A kobieta tylko dwa.

Wypowiedź prezesa PiS na zamkniętym spotkaniu w Ełku została nagrodzona brawami. Wcześniej Kaczyński stwierdził jeszcze: "To jest kwestia po prostu pewnego nastawienia ludzi, a szczególności pań. No bo to kobiety rodzą dzieci". A na koniec dodał: - Ja nie jestem zwolennikiem bardzo wczesnego macierzyństwa, no bo kobieta też musi dojrzeć do tego, żeby być dobrą matką. Ale... no jak do 25. roku daje w szyję... (tu zawiesił głos i przerwał wypowiedź śmiechem).

Prezes PiS Jarosław Kaczyński , Ryszard Terlecki i Marek Suski w Sejmie.KO dogania PiS. Różnica wynosi już tylko 5 pkt proc. [SONDAŻ]

Więcej o: