Tusk powinien debatować z Kaczyńskim czy z Morawieckim? Polacy podzieleni, jest nowy sondaż

36,3 proc. ankietowanych jest zdania, że Donald Tusk powinien przystąpić do debaty z premierem Mateuszem Morawieckim - wynika z sondażu SW Research dla "Rzeczpospolitej". 20,5 proc. uważa z kolei, że lider Platformy Obywatelskiej powinien debatować z Jarosławem Kaczyńskim.

Pracownia SW Research, przygotowując sondaż dla "Rzeczpospolitej", zapytała Polaków, czy Donald Tusk powinien przystąpić do debaty z premierem Morawieckim.

36,4 proc. badanych jest za takim scenariuszem. 20,5 proc. respondentów wybrało odpowiedź: "nie, Donald Tusk powinien debatować z Jarosławem Kaczyńskim". 15 proc. ankietowanych jest zdania, że "Donald Tusk nie powinien debatować z przedstawicielami PiS". 28,1 proc. respondentów nie miało zdania.

Za przystąpienie lidera PO do debaty z premierem za właściwe zdecydowanie częściej uważają mężczyźni (43 proc.) niż kobiety (31 proc.). Zdanie takie podziela 45 proc. respondentów między 35. a 49. rokiem życia i taki sam odsetek badanych posiadających dochody mieszczące się w granicach 4001 - 5 tys. zł netto.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zdaniem dr Mirosława Oczkosia, PR-owcy PiS-u testują czujność PR-owców z PO. 

- Myślę, iż nikt nie liczył, że przyjmie zaproszenie. Wykorzystano je, żeby przypiąć kolejną negatywną łatkę Tuskowi, ale sądzę, że ściana negatywnych określeń z jego imieniem jest już pełna i nie da się dokleić kolejnych rzeczy, a te, które są doklejane, odpadają. Może to być też kwestia braku profesjonalizmu pracowników TVP Info, którzy „na biegu" są w stanie zrobić tylko tyle - stwierdził Oczkoś w rozmowie z "Rz".

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel od 31 października do 2 listopada 2022 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia.

Debata Donald Tusk - Jarosław Kaczyński. Politycy podzieleni

Donald Tusk odrzucił ostatnio zaproszenie na debatę z premierem. "Dostaliśmy właśnie desperackie zaproszenie dla premiera Tuska do wieczornego programu TVP z udziałem premiera Morawieckiego. Donald Tusk jest gotów na debatę z prawdziwym liderem i prawdziwymi dziennikarzami w prawdziwej telewizji" - przekazał rzecznik PO Jan Grabiec.

 "Dlaczego Donald Tusk miałby debatować ze swoim byłym doradcą gospodarczym? Lepiej z prezesem, który obecnie doradcą tym steruje" - napisał w mediach społecznościowych senator Platformy Obywatelskiej Krzysztof Brejza.

Natomiast politycy i zwolennicy partii rządzącej zarzucają szefowi PO tchórzostwo. "Donald Tusk po raz 49 odmówił udziału w dyskusji. Tchórz, ale nie ma co się dziwić, prawda jest jego największym rywalem" - napisała posłanka Urszula Rusecka. 

Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel powiedział na antenie Radia ZET, że nie przewiduje debaty pomiędzy Tuskiem a Kaczyńskim. - Dziś Jarosław Kaczyński jest przywódcą Zjednoczonej Prawicy i pracuje nad tym, by przygotować przedpole na przyszłoroczne wybory. To Donald Tusk jest aspirującym premierem. Jeśli chce, niech się zmierzy z premierem Morawieckim - powiedział.

Zobacz wideo
Więcej o: