Kukiz pójdzie do wyborów z PiS? Jest nowe ultimatum - "musi zrealizować dwa punkty"

Paweł Kukiz przyznał, że nie wyklucza sytuacji, że PiS zaprosi jego ugrupowanie do wspólnego startu w wyborach. Lider koła Kukiz'15 zaznacza jednak, że partia rządząca musi zrealizować "dwa punkty".

Paweł Kukiz udzielił wywiadu magazynowi "Polska Metropolia Warszawska". Lider koła Kukiz'15 nie wykluczył startu w wyborach parlamentarnych w 2023 roku razem z Prawem i Sprawiedliwością.

Zobacz wideo Kwiatkowski o sędziach pokoju: Tu są wątpliwości natury konstytucyjnej

Paweł Kukiz o dwóch warunkach do startu w wyborach razem z PiS

- Niewykluczone, że przed wyborami PiS dojdzie do wniosku, że dla niego każdy procent poparcia jest ważny, więc wyciągnie do mnie rękę - powiedział Paweł Kukiz. Wcześniej jednak PiS powinien spełnić dwa warunki.

Kukiz jest skłonny pójść do wyborów ramię w ramię z partią Jarosława Kaczyńskiego, jeśli ta wpisze do swojego programu wyborczego zmianę ordynacji wyborczej na model mieszany (w modelu opracowanym przez prof. Jarosława Flisa) oraz zniesienie immunitetów. - Jeśli te dwa punkty zaczną być realizowane, to proszę bardzo, mogę iść z nimi - zapowiedział lider Kukiz'15, cytowany przez PAP.

Polityk został zapytany o to, czy to dobry pomysł, by walczyć z systemem popierając partie, które go tworzą. Poseł odpowiedział, że "korzysta z instrumentów, jakie są". - Idę z tymi partiami z lekkim obrzydzeniem, ale inaczej się dziś nie da. Sam nie dam rady, na ludzi liczyć nie mogę - stwierdził Kukiz. W dalszej części rozmowy narzekał, że świadomość obywatelska Polaków jest "dramatycznie niska". 

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Lichocka pozywa Budkę, ten odpowiada: Ja się nie bojęLichocka pozywa Budkę, ten odpowiada: Ja się nie boję

Paweł Kukiz już deklarował, że nie będzie głosował tak, jak PiS

Na początku października Paweł Kukiz zapowiedział, że zawiesi wspólne głosowanie z PiS-em do momentu uchwalenia sędziów pokoju. Polityk już wówczas zaznaczał jednak, że nie będzie na przekór głosował przeciwko "dobrym ustawom, które będzie popierała także opozycja". 

W 2021 roku zawarta została umowa między PiS i Kukiz'15. Na jej podstawie Zjednoczonej Prawicy udało się m.in. uchwalić ustawy: antykorupcyjną, o konopiach medycznych i włóknistych czy o bezpośredniej sprzedaży dla rolników. Posłowie Kukiz'15 głosowali także za przełożeniem terminów wyborów samorządowych z 2023 na 2024 rok.

Paweł Kukiz i Jarosław KaczyńskiPaweł Kukiz podjął decyzję ws. głosowania z PiS

Więcej o: