Ranking zaufania do polityków. Lider bez zmian, ale Duda wraca na drugie miejsce [SONDAŻ]

Rafał Trzaskowski niezmiennie liderem rankingu polityków z największym zaufaniem Polaków. Na drugie miejsce w sondażu wrócił prezydent Andrzej Duda. Spadek zaufania zanotował zaś przewodniczący PO Donald Tusk, który ma teraz identyczny wynik, jak Jarosław Kaczyński.

Prezydentowi Warszawy ufa 44 proc. Polaków — wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla Onetu. Poparcie dla Rafała Trzaskowskiego spadło w porównaniu z ostatnim badaniem o 2,5 pkt proc.

Na drugie miejsce z trzeciego awansował w najnowszym badaniu prezydent Andrzej Duda, któremu ufa aktualnie 39,1 proc. ankietowanych. Trzecie miejsce w rankingu przypadło premierowi. Mateusz Morawiecki może liczyć na zaufanie 37,4 proc. Polaków - to spadek o 1,7 pkt proc.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Girzyński: Myślę, że wyborcy czekają na emeryturę Tuska i Kaczyńskiego

Sondaż zaufania do polityków. Jednakowy wynik Tuska i Kaczyńskiego

Miejsca za podium zajęli liderzy opozycyjnych partii. Szymon Hołownia ma zaufanie 35,4 proc. ankietowanych (spadek o 0,3 pkt proc.). Kolejny jest szef ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz z wynikiem 31,5 proc. (spadek o 2,7 pkt proc.) I szósty w zestawieniu przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, któremu ufa 29,8 proc. badanych. W porównaniu z wrześniowym sondażem to spadek o 4,9 pkt proc.

Co ciekawe, tyle samo ankietowanych - 29,8 proc. - wskazało, że najbardziej spośród polskich polityków ufa Jarosławowi Kaczyńskiemu. Dla prezesa PiS-u to również mniejsze poparcie, choć o 1,8 pkt proc. Uczestnicy badania wskazywali także, że ufają Elżbiecie Witek, Mariuszowi Błaszczakowi i Jackowi Sasinowi.

IBRiS pyta ankietowanych również o polityka, któremu Polacy nie ufają. Tu również lider się nie zmienił i jest nim Zbigniew Ziobro ze wskazaniem 70 proc. ankietowanych. Drugie miejsce zajął Krzysztof Bosak z poziomem nieufności 65,2 proc., a trzecie Jarosław Kaczyński, który otrzymał 63,6 proc.

Instytut Badań Rynkowych i Społecznych przeprowadził sondaż w dniach 27-28 października 2022 r. na ogólnopolskiej próbie 1100 osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: