PiS rezygnuje z "bezkarności plus"? Projekt zniknął z porządku obrad Sejmu

Sejm nie zajmie się na bieżącym posiedzeniu projektem ustawy o legalności działań samorządów przy organizacji tzw. wyborów kopertowych. Chodzi o tzw. bezkarność plus.

- Po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów podjęłam decyzję o skreśleniu z porządku dziennego punktu "pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o legalności działań organów gminy zaangażowanych w organizację wyborów prezydenckich w 2020 r." - przekazała marszałek Elżbieta Witek na początku czwartkowego posiedzenia Sejmu. 

Zobacz wideo Girzyński: Myślę, że wyborcy czekają na emeryturę Tuska i Kaczyńskiego

"Bezkarność plus". Co zakładał projekt?

W czwartek po godzinie 10 rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Sejmu. Posłowie mieli się zająć między innymi poselskim projektem ustawy o legalności działań organów gminy zaangażowanych w organizację wyborów prezydenckich w 2020 roku. Proponowane przepisy przez krytyków bywają nazywane "bezkarnością plus". Zgodnie z nimi wójt, burmistrz lub prezydent miasta, który w czasie stanu epidemii przekazał Poczcie Polskiej spis wyborców w związku z wyborami prezydenckimi, nie popełnił przestępstwa. Projekt przewiduje umorzenie trwających spraw sądowych oraz zatarcie z mocy prawa wyroków, które już zapadły.

Włochy. Giorgia Meloni, liderka partii Bracia Włosi, przyjęła od prezydenta Sergio Mattarelli misję utworzenia rządu i przedstawiła listę ministrów. Będzie pierwszą kobietą na stanowisku premiera w historii Włoch. 21 października 2022 r.Meloni kibicuje Bąkiewiczowi. "Życzę sukcesu manifestacji"

"Lex Czarnek" w Sejmie

Sejm na bieżących posiedzeniu będzie też kontynuował prace nad prezydenckim projektem nowelizacji ustawy o Państwowej Komisji do spraw Pedofili. Uzupełnia on obowiązujące przepisy w zakresie wyjaśniania przez Komisję przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15.

Izba przeprowadzi ponadto drugie czytanie poselskiego i prezydenckiego projektu nowelizacji Prawa oświatowego. Oba dotyczą zasad obecności organizacji pozarządowych w szkołach, a w przypadku projektu poselskiego także wzmocnienia prerogatyw kuratorów oświaty oraz zmian w edukacji domowej.  Posłowie zdecydowali, że wiodący charakter będzie miał projekt PiS, także w zakresie dotyczącym wyrażania zgody na wprowadzenie NGO-sów do szkół.

Policja poszukuje 37-latka, który próbował zgwałcić kobietę w LublinieLublin. Próbował zgwałcić kobietę. Policja publikuje wizerunek 37-latka

Więcej o: