"Władza PiS może upaść w ciągu kilku miesięcy". Kobosko o sygnałach od posłów Kaczyńskiego

Michał Kobosko, wiceprzewodniczący Polski 2050 Szymona Hołowni, przyznał na antenie Polsat News, że docierają do niego sygnały od części posłów PiS, że są oni gotowi poprzeć konstruktywne wotum nieufności. - Władza PiS-owska może upaść za kilka miesięcy. Jeszcze przed terminem wyborów regulaminowych - zaznaczył.

Michał Kobosko w rozmowie z Marcinem Fijołkiem w programie "Graffiti" Polsat News odniósł się do planów złożenia wniosku o wotum nieufności i odwołaniem rządu Mateusza Morawieckiego. Na ten temat polityk wypowiadał się już w Porannej rozmowie Gazeta.pl. Jak mówił wtedy: "każdy dzień rządów PiS jest dniem straconym, dniem, który przynosi kolejne straty dla Polski".

- Pomysły dotyczące konstruktywnego wotum nieufności powinny być zgłaszane i powinno być pokazywane, że o takim scenariuszu myślimy - powiedział.

Wiele nieformalnych rozmów z posłami PiS jest przeprowadzanych - na razie z pojedynczymi politykami, ale tu nie jest potrzebna duża liczba posłów PiS, żeby to wotum miało szanse przejść

- mówił w Porannej Rozmowie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kobosko o wniosku o konstruktywnym wotum nieufności: Trzeba iść się bić

Zaznaczył, że chęć polityków obozu władzy do udziału w tych rozmowach pokazuje, że "są tam ludzie, którzy się wahają, mają świadomość, ile ich blok polityczny narozrabiał". Jak dodał, większość PiS "pęka i się chwieje". - Nawet jeśli przy głosowaniach sejmowych wychodzi dzisiaj coś innego - podkreślił.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Tę wypowiedz Kobosko rozwinął w Polsat News. Przyznał, że docierają do niego sygnały od części posłów PiS, że są oni gotowi poprzeć konstruktywne wotum nieufności. 

Rozmawiamy z poszczególnymi posłami, nie będę wymieniał ich liczby dlatego, że część z nich mówi, pokażcie wniosek, połóżcie wniosek na stole, pokażcie, że macie podpisy i zacznijmy wtedy rozmowę. Więc nie ma deadline-u i nie ma też takiego momentu, w którym powiedzielibyśmy, że on jest najlepszy

- stwierdził.

- Władza PiS-owska może upaść za kilka miesięcy. Jeszcze przed terminem wyborów regulaminowych, więc trzeba być przygotowanym z takim wnioskiem, trzeba mieć przygotowanego kandydata, czy kandydatkę na premiera technicznego - podsumował Kobosko. 

Michał KoboskoKobosko komentuje pomysł z wotum nieufności: Większość PiS "pęka i się chwieje"

Hołownia za konstruktywnym wotum nieufności dla rządu

Szymon Hołownia, lider Polski 2050, powiedział w połowie października w "Faktach po Faktach" w TVN24, że jego zdaniem opozycja powinna "pokusić się" w Sejmie o konstruktywne wotum nieufności. - My (opozycja - przyp.red) dzisiaj powinniśmy się zachować jak ktoś, kto dokonuje obywatelskiego zatrzymania. Ktoś po pijaku prowadzi samochód, widać, że jedzie zygzakiem, na ścianę. My powinniśmy zatrzymać ten samochód, zabrać mu [kierowcy - przyp. red.] kluczyki, wysadzić i oddać odpowiednim organom - mówił dalej Hołownia.

Jego zdaniem nowy rząd miałby dwa proste cele: zorganizowanie uczciwych wyborów i natychmiastowe sprowadzenie pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. 

Stawianie zapory tymczasowej na granicy z Białorusią w sierpniu 2011 roku. Tą na granicy z Rosją też ma stawiać wojsko i w podobny sposóbZapora na kryzys, którego jeszcze nie widać

Więcej o: