Duda i Morawiecki pogratulowali Luizowi Inacio Luli da Silvie zwycięstwa w wyborach w Brazylii

Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki pogratulowali Luizowi Inacio Luli da Silvie zwycięstwa w wyborach prezydenckich w Brazylii. Po podliczeniu niemal wszystkich głosów okazało się, że Lula pokonał poprzedniego brazylijskiego prezydenta Jaira Bolsonaro stosunkiem głosów 50,8 do 49,2 proc.

"Szanowny Panie Prezydencie, proszę przyjąć serdeczne gratulacje w związku ze zwycięstwem wyborczym i objęciem przez Pana w nieodległym czasie urzędu Prezydenta Federacyjnej Republiki Brazylii" - czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej prezydenta Polski.

Andrzej Duda przekazał, że z wielką satysfakcją odnotowuje owocną współpracę między Polską i Brazylią. Napisał również, że bardzo dobry stan relacji dwustronnych stanowi podstawę do dalszego wzmacniania kontaktów w sferze ekonomicznej, politycznej, kulturalnej i naukowej.

Prezydent Polski wyraził przekonanie, że w czasie prezydentury Luli stosunki polsko–brazylijskie zarówno w wymiarze bilateralnym, jak i na arenie międzynarodowej, będą się dynamicznie rozwijać.

"Współdziałanie między naszymi państwami nabiera szczególnego znaczenia w obliczu aktualnych globalnych wyzwań i zagrożeń. Zapewniam, że pragnę kontynuować tę współpracę" - napisał prezydent Polski.

Andrzej Duda zaprosił również Lulę do złożenia wizyty oficjalnej w Polsce.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

"Proszę przyjąć, Panie Prezydencie, wyrazy mojego najwyższego szacunku oraz życzenia sukcesów w sprawowaniu tej zaszczytnej funkcji, a także zdrowia i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym" - przekazał Duda.

Gratulację Luli złożył również premier Polski. Mateusz Morawiecki na Twitterze napisał, że liczy na wzmocnienie dobrych relacji Brazylii z Polską i Unią Europejską. "Globalne wyzwania wymagają globalnej współpracy" - napisał Morawiecki.

Brazylia. Lula zwycięzcą wyborów prezydenckich

Były prezydent Brazylii, Luiz Inacio Lula dla Silva, zwyciężył w drugiej turze wyborów prezydenckich w tym kraju. Pokonał w niej niewielką przewagą głosów urzędującego prezydenta, Jaira Bolsonaro.

Lula zwyciężył w pierwszej turze głosowania, prowadził też w sondażach, ale przewaga nad Jairem Bolsonaro nie była duża. Ostatecznie w drugiej turze głosowania Lula uzyskał 50,83 proc. głosów, a jego rywal 49,17 proc.

Lula jest związany z lewicową Partią Pracujących. Urząd prezydenta Brazylii pełnił wcześniej przez dwie kadencje, w latach 2003-2011.

Zobacz wideo Śmiszek: Ja chcę silnej Polski w UE
Więcej o: