MSZ o wizycie rosyjskiego ambasadora w Nuncjaturze Apostolskiej. "Nie byliśmy uprzedzeni o jego udziale"

"Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP nie było uprzedzone przez gospodarza spotkania o przewidywanym udziale Ambasadora Federacji Rosyjskiej" - informuje nas biuro prasowe MSZ. Do wizyty Siergieja Andriejewa w Nuncjaturze Apostolskiej odniosła się także Konferencja Episkopatu Polski.

Resort informuje w odpowiedzi na nasze pytania, że "Nuncjusz Apostolski był gospodarzem spotkania jako dziekan korpusu dyplomatycznego w Polsce. 

"Nuncjatura Apostolska jest misją dyplomatyczną i ma zagwarantowaną swobodę działania w ramach Konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych. Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP nie było uprzedzone przez gospodarza spotkania o przewidywanym udziale Ambasadora Federacji Rosyjskiej" - czytamy wiadomości z MSZ

Zobacz wideo Fogiel: To nie moja wina, że ktoś postanowił kwestionować system sądownictwa w Polsce

Wizyta rosyjskiego ambasadora w nuncjaturze apostolskiej

W czwartek "Rzeczpospolita" poinformowała, że Nuncjatura Apostolska w Polsce zaprosiła na przyjęcie ambasadora Rosji. Siergiej Andriejew przyjął zaproszenie i pojawił się w rezydencji abp. Salvatore Pennacchio.

Wcześniej zaproszenie Andriejewa komentował m.in. Jakub Kumoch szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta. - Mieści się [w normie - red.] zapraszanie ambasadorów akredytowanych w Polsce, a ambasador Rosji jest akredytowany, nikt go z Polski nie wyrzucił i na razie nie są mi znane takie plany - podkreślał w Polsat News.

Szef ukraińskiego MSZ Dmytro KulebaSzef MSZ Ukrainy wzywa do uznania Hołomodoru za ludobójstwo

Przyznawał, że jeśli inni ambasadorowie nie zostali poinformowani o obecności rosyjskiego gościa, to "może być tu rzeczywiście pewien zgrzyt".

Wyjaśnienie z nuncjatury. "Zwyczajowe spotkanie"

Do sprawy odniosła się w piątek Konferencja Episkopatu Polski. "W związku z licznymi pytaniami o wizytę ambasadora Rosji w Nuncjaturze Apostolskiej w Polsce rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak SJ zwrócił się do Nuncjatury o informację w tej sprawie. Otrzymał wyjaśnienie, że środowe spotkanie ambasadorów w Nuncjaturze było zwyczajowym spotkaniem pożegnalnym i powitalnym z okazji zakończenia czy rozpoczęcia misji niektórych z nich"  - czytamy w komunikacie. "Jest ono okresowo organizowane przez Nuncjusza Apostolskiego jako dziekana korpusu dyplomatycznego, dla ambasadorów akredytowanych w Warszawie. Na spotkaniu tym, które miało charakter rutynowy, nie są prowadzone żadne rozmowy formalne" - dodaje biuro prasowe KEP. 

Raport Kucharczyka z 28.10Ukraińcy zaczynają ataki na kluczową linię obronną Rosjan

Więcej o: