"Lex Czarnek 2.0". Protest przed Sejmem przeciwko zmianom w prawie oświatowym

Przed Sejmem we wtorek po godz. 17 rozpoczął się protest przeciników tzw. "Lex Czarnek 2.0". Projekt nowelizacji prawa oświatowego złożyli przed kilkoma dniami posłowie PiS. Środowiska związane z oświatą obawiają się, że nowelizacja uderzy w autonomię szkół.

W ubiegły czwartek nowy projekt nowelizacji prawa oświatowego, czyli "lex Czarnek 2.0", został złożony w Sejmie przez grupę posłów PiS. Podobnie jak pierwowzór, "wzmacnia rolę organu sprawującego nadzór pedagogiczny, w tym w szczególności kuratora oświaty".

Pierwsze czytanie "lex Czarnek 2.0" ma się odbyć we wtorek podczas rozpoczynającego się o godz. 18 posiedzenia sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Klub KO zainicjował wcześniej wysłuchanie publiczne.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Po godz. 17 rozpoczął się protest przeciwników zmian w ustawie prawo oświatowe zorganizowany m.in. przez koalicję Wolna Szkoła.

Zobacz wideo Kwiatkowski: Już dziś każdy parlamentarzysta może się zrzec immunitetu

"Lex Czarnek 2.0". Protest przed Sejmem

"Ustawa Lex Czarnek 2.0 wprowadza do edukacji kontrolę, uderza w autonomię szkół i nauczycieli, a także w istocie odbiera decyzyjność rodzicom" - napisali organizatorzy w opisie wydarzenia na Facebooku.

Jak podkreślili, po wejściu w życie nowelizacji to kurator będzie decydować o tym, jakie organizacje będą mogły współpracować ze szkołą, a nauczyciele zostaną wykluczeni z procesu decydowania o zajęciach prowadzonych przez organizacje społeczne.

Przemysław Czarnek"Lex Czarnek" ponownie w Sejmie. "Zniszczenie edukacji domowej w Polsce"

Według organizatorów protestu "Lex Czarnek 2.0" to także "zamach na edukację domową" - "wymuszona rejonizacja, 21-dniowe okienko czasowe na przechodzenie na edukację domową, zakaz egzaminów online, egzaminy pod kontrolą kuratorium" - wyliczają.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: