Na czele wyścigu wyborczego bez zmian - KO ściga PiS. Coraz wyższa frekwencja [SONDAŻ]

Najnowszy sondaż IBRIS przprowadzony dla "Rzeczpospolitej" nie przynosi przełomów. Na wyborczym podium plasują się kolejno: PiS, Koalicja Obywatelska i Polska 2050 Szymona Hołowni. Wzrósł za to odsetek osób, które deklarują wzięcie udziału w wyborach parlamentarnych.
Zobacz wideo Śmiszek: Promować to można chipsy albo kurczaka w supermarkecie, a nie homoseksualizm

Jak wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej", Prawo i Sprawiedliwość wciąż cieszy się najwyższym poparciem Polaków. Na partię Jarosława Kaczyńskiego chce głosować 33 proc. respondentów. To niewielki wzrost - o 0,1 pkt. proc. - względem badania przeprowadzonego miesiąc temu.

Druga w stawce - bez zmian - jest Koalicja Obywatelska z wynikiem 26,7 proc. Największa opozycyjna formacja zaliczyła spadek - miesiąc temu oddanie głosu na nią deklarowało 27,1 proc. ankietowanych. Podium zamyka Polska 2050 Szymona Hołowni z poparciem na poziomie 9,6 proc. (miesiąc temu - 10,6 proc.).

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

"Wydarzenia polityczne, jak np. afera taśmowa, nie wzbudzają wielkiego zainteresowania"

Gdyby wybory odbywały się w najbliższym czasie, do Sejmu weszłyby jeszcze trzy partie: Lewica z wynikiem 9,3 proc. (miesiąc temu - 9 proc.), PSL-Koalicja Polska - 6,2 proc. (6,3 proc.) oraz Konfederacja, na którą głosować chce 5,2 proc. osób (5,6 proc.). 10 proc. respondentów nie wie, na którą z formacji odda swój głos. To wzrost względem poprzedniego badania o 1,5 pkt. proc.

Wzrósł - o 9 pkt. proc. - odsetek ankietowanych, którzy wzięliby udział w wyborach. Jak wynika z sondażu IBRiS, frekwencja wyniosłaby 59 proc. - Jesteśmy w momencie wyczekiwania, ale wydarzenia polityczne, które mają miejsce, jak np. afera taśmowa, nie wzbudzają wielkiego zainteresowania - podkreślił w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Marcin Duma, szef IBRiS. Jak dodał, walka między PiS a KO dotyczy na razie "mobilizacji twardych elektoratów". - Wyborcy o "miękkim" nastawieniu zajmują się rachunkami za elektryczność albo pozyskiwaniem opału - powiedział.

Sondaż IBRiS dla "Rzeczpospolitej" został przeprowadzony w dniach 21-22 października 2022 roku metodą CATI na próbie 1100 osób.

Na czele wyścigu wyborczego bez zmian

Obecnie badania preferencji partyjnych nie przynoszą wielkich zmian. Jak informowaliśmy w niedzielę, również według sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski Prawo i Sprawiedliwość wciąż cieszy się najwyższym poparciem wśród Polaków. Kolejne pod względem wyników są Koalicja Obywatelska oraz Polska 2050 Szymona Hołowni.

Tak z kolei rozkładają się mandaty:

  • PiS - 192,
  • KO - 143,
  • Polska 2050 - 72,
  • Lewica - 27,
  • PSL-Koalicja Polska - 24.
Więcej o: