Odwołana wizyta Błaszczaka w Korei Płd. Wp.pl: Chiny naprawdę zablokowały niebo

To nie usterka rządowej maszyny zdecydowała o odwołaniu wizyty szefa MON Mariusza Błaszczaka w Korei Południowej - podaje nieoficjalnie Wp.pl. Choć usterka miała się rzeczywiście pojawić, usunięto ją szybko. Decydujący miał okazać się brak zgody Chin na przelot.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak miał w poniedziałek dotrzeć do Korei Południowej, by odebrać pierwszą transzę czołgów i armatohaubic dla Polski. Podczas wizyty w Seulu miał również rozmawiać ze swoim południowokoreańskim odpowiednikiem oraz przedstawicielami przemysłu zbrojeniowego.

Samolot szefa MON nie dotarł jednak do stolicy Korei, a wizyta została odwołana. Resort poinformował, że chodziło o usterkę w rządowej maszynie.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Jak podawały jednak koreańskie media (m.in. telewizja SBS News oraz agencja Yonhap), wizyta polskiego ministra została odwołana z powodu chińskiej blokady. Pekin miał odmówić polskiemu samolotowi przelotu przez chińską przestrzeń powietrzną.

Mariusz Błaszczak - zdjęcie archiwalneBłaszczak nie dotarł do Korei. MON: Doszło do usterki samolotu

Według SBS zablokowanie przez Chiny przelotu samolotu mogło mieć związek z polityką Polski wobec Tajwanu. Yonhap sugeruje z kolei, że blokada może wynikać z tego, iż Polska "dozbraja się po wybuchu kryzysu w Ukrainie", co może nie podobać się Rosji.

Zobacz wideo Ociepa o usterce w samolocie Błaszczaka: Wątpię w tezę o tym, że Chiny zabroniły przelotu

Odwołana wizyta Mariusza Błaszczaka w Korei Płd. Nieoficjalne ustalenia

Jak podał w środę po południu portal Wp.pl, na pokładzie rządowego samolotu oprócz Mariusza Błaszczaka miał znajdować się również minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Polityk miał odbyć rozmowy dotyczące możliwości budowy elektrowni atomowej w Polsce.

Z ustaleń Wp.pl wynika także, że choć rzeczywiście doszło do niewielkiej usterki w samolocie, została ona szybko usunięta. Prawdziwym powodem odwołania wizyty miał być zatem brak zgody Chin na przelot polskiej delegacji. Rozważano przelot nad Afganistanem, ale ze względów bezpieczeństwa polskie służby nie wyraziły na to zgody.

Wizyta Jacka Sasina w Korei Południowej została przełożona na inny termin. "Argumentacja władz w Pekinie ws. odmowy pozostaje jednak tajemnicą" - wskazuje Wp.pl.

Chiny zablokowały lot Błaszczaka do Seulu? Ociepa: To byłby precedensChiny zablokowały lot Błaszczaka do Seulu? Ociepa: To byłby precedens

W środowym wydaniu Porannej Rozmowy Gazeta.pl wiceszef MON Marcin Ociepa odniósł się do tej sytuacji. Zaznaczył, że szef obrony narodowej nie doleciał do Seul przez usterkę samolotu.

- Nie mamy napiętych relacji z Chinami. Nasze relacje są poprawne. Stosowanie odmowy przelotu samolotu rządowego jest bardzo rzadko stosowane, bo to działa w dwie strony - dodał.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: