Wymiana maili, które opublikował portal Poufna Rozmowa, pochodzi z maja 2020 r. Dworczyk i Gaj mieli przesyłać sobie na prywatne, niezabezpieczone skrzynki mailowe wiadomości zawarte w dokumentach NATO opatrzonych klauzulą "zastrzeżone".
Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl
Płk Krzysztof Gaj na początku wiadomości podkreśla, że przepisał informacje z dokumentu oryginalnego. Później skarży się, że nie mógł ich skserować.
Dokument ten miał przy sobie wtedy płk Laskowski. [...] Poprosiłem wtedy o jakieś ksero, ale mi odmówił - bo niejawne. Ja przy kolejnej wizycie w MON poprosiłem o udostępnienie i do mojego niejawnego notatnika to i owo wynotowałem. Dokument ma klauzulę "NATO zastrzeżone"
- relacjonuje Gaj sposób, w jaki zdobył informacje.
Dworczyk nie jest pewny, o jakie przekazane mu wytyczne NATO chodzi. Prosi o doprecyzowanie. W następnym mailu pułkownik wyjaśnia dokładnie liczbę i rodzaj uzbrojenia i dodaje swoje poprawki. Jego zdaniem bowiem "wymogi są ujęte niefachowo".
W połowie czerwca informowaliśmy, że płk Krzysztof Gaj, były doradca szefa KPRM Michała Dworczyka, stracił poświadczenia bezpieczeństwa. Decyzja wojskowego kontrwywiadu miała mieć związek z tzw. aferą mailową. Pułkownik Krzysztof Gaj w ubiegłym roku po trzech latach stracił posadę doradcy ds. wojskowych w KPRM. Zadaniem płk. Gaja było udzielanie rad szefowi KPRM Michałowi Dworczykowi w sprawach dotyczących obronności kraju.
Przyczyną dymisji według medialnych doniesień była afera mailowa. Korespondencja pomiędzy wojskowym i ministrem Michałem Dworczykiem, której autentyczność nie została oficjalnie potwierdzona, trafiła na początku czerwca 2021 r. do sieci za pośrednictwem konta w serwisie Telegram.
Płk Gaj miał przekazywać Dworczykowi informacje m.in. o stanie negocjacji nad systemem obrony powietrznej krótkiego zasięgu o kryptonimie "Narew". Wojskowy miał również próbować zdyskredytować dwóch oficerów Inspektoratu Uzbrojenia, którzy zajmowali się prowadzeniem tego systemu. W mailach miały pojawiać się także zdjęcia i schematy działania wojskowego sprzętu.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>