Najnowszy sondaż. Największe partie polityczne notują wzrosty poparcia. Więcej niezdecydowanych

Prawo i Sprawiedliwość oraz Koalicja Obywatelska zanotowały w najnowszym sondażu IBRiS wzrost poparcia. W porównaniu do wrześniowego badania zwiększyła się również grupa wyborców niezdecydowanych. To o ich głosy muszą walczyć ugrupowania polityczne.

Nieco ponad 5 punktów procentowych dzieli Prawo i Sprawiedliwość wraz z Solidarną Polską od Koalicji Obywatelskiej - wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla Onetu. Gdyby wybory do parlamentu odbyły się w połowie października tego roku, PiS i Solidarna Polska dostałyby 32,7 proc. poparcia. To wzrost o 1,1 pkt proc. w porównaniu z wrześniem. Druga w sondażu Koalicja Obywatelska może liczyć na poparcie 27,4 proc. To także wzrost, tyle że o 1,3 pkt proc.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Buzek: W tym rządzie bardzo trudno powiedzieć, kto odpowiada za politykę energetyczną

Najnowszy sondaż. Największe partie polityczne notują wzrost poparcia

Na trzecim miejscu w sondażu IBRiS znalazła się Polska 2050 Szymona Hołowni, na którą zagłosowałoby 11,3 proc. wyborców. To mniej o 2,1 pkt proc. w porównaniu z poprzednim badaniem. Kolejne są: Lewica  - 8,4 proc., PSL-Koalicja Polska - 5,6 proc. oraz Konfederacja, z takim samym rezultatem - 5,6 proc.

Prawie co dziesiąty badany nie wie, na kogo oddałby swój głos - procent niezdecydowanych jest wyższy niż we wrześniu i wyniósł 9 proc. Ankietowani odpowiedzieli także na pytanie: "Gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory do Sejmu, to czy wziąłby/wzięłaby Pan/Pani w nich udział?". Odpowiedzi twierdzącej udzieliło ponad 55 proc. pytanych ("zdecydowanie tak" - 43,9 proc. głosów, "raczej tak" - 11,9 proc.). 

Odsetek wyborców, którzy nie wzięliby udziału w głosowaniu, wyniósł ponad 40 proc. ("raczej nie" - 15,2 proc. badanych, "zdecydowanie nie" - 25,2 proc.).

Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) przeprowadził sondaż w dniach 11-13 października 2022 r. na ogólnopolskiej próbie 1,1 tys. osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: