Szynkowski vel Sęk o KPO: Instytucje europejskie muszą wywiązywać się ze swoich zobowiązań

- Dzisiaj moim celem jest, by instytucje europejskie wreszcie zaczęły wywiązywać się ze swoich zobowiązań - ocenia nowy minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk. Chodzi o fundusze z Krajowego Planu Odbudowy. Według nowego szefa ds. Unii Europejskiej Polska wywiązała się ze swoich obowiązków.

Szymon Szynkowski vel Sęk mówił w poniedziałek w radiowej Trójce o unijnych funduszach, których Polska nie dostaje z Unii Europejskiej z powodu sporu, jaki rząd toczy z Brukselą. Minister zapewnił, że Warszawa wypełniła zobowiązania dotyczące przyznania Polsce tych środków i - jak stwierdził - "teraz kolej na ruch instytucji europejskich", ponieważ one także zobowiązały się wobec Polski.

Polsce się te pieniądze, zgodnie z traktatami, należą. Moim zadaniem jest wyjaśnić, dlaczego te traktaty, te zobowiązania unijne, nie są po stronie unijnej realizowane

- stwierdził następca Konrada Szymańskiego.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jerzy Buzek gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl (17.10)

Szynkowski vel Sęk o KPO: Czas na ruch instytucji europejskich 

Szynkowski vel Sęk mówił także, że "ma świadomość, jakie są tendencje po stronie instytucji europejskich i jakie wypływają z tego możliwe zagrożenia". To jego odpowiedź na wątpliwości, że Polska w ogóle nie dostanie pieniędzy z Brukseli. 

Moim zadaniem jest zrobić wszystko, żeby te zagrożenia się nie zrealizowały i to stawiam sobie jako w tej chwili jeden z głównych celów, żeby instytucje europejskie były przekonane z jednej strony o tym, że Polska po swojej stronie wypełnia swoje zobowiązania, bo ja nie mam co do tego żadnych wątpliwości

- uzupełnił minister.

Dodał, że uchwalona z inicjatywy prezydenta nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym uchyla wątpliwości instytucji europejskich. - Teraz jest raczej co innego ważne, żeby wreszcie instytucje europejskie rozpoczęły wywiązywanie się ze swoich zobowiązań, to jest dzisiaj mój cel  - powiedział Szynkowski vel Sęk. 

Przypomnijmy, że Komisja Europejska na początku czerwca br. zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy. Zgodnie z nim Polska miałaby dostać z UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy. KE zaznaczyła m.in., że polski KPO "zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji" i że "Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy".

13 października Szymon Szynkowski vel Sęk został powołany na ministra do spraw Unii Europejskiej. Zastąpił na tym stanowisku Konrada Szymańskiego.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: