Nieoficjalnie: Arkadiusz Mularczyk, koordynator raportu o reparacjach, typowany na wiceszefa MSZ

Arkadiusz Mularczyk ma objąć stanowisko wiceministra spraw zagranicznych po Szymonie Szynkowskim vel Sęku. Decyzja w tej sprawie zapadnie w najbliższych dniach. Vel Sęk przejął obowiązki odwołanego Konrada Szymańskiego na stanowisku ministra ds. Unii Europejskiej.

O kandydaturze Arkadiusza Mularczyka informuje Polska Agencja Prasowa, którą cytuje m.in. rmf24.pl. To właśnie ten polityk PiS-u, który przewodniczył zespołu odpowiedzialnego za opracowanie raportu o reparacjach wojennych od Niemiec, ma największe szanse na objęcie wakatu w resorcie spraw zagranicznych.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Mularczyk: Nie damy spokoju Niemcom

Arkadiusz Mularczyk typowany na wiceszefa MSZ

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Arkadiusz Mularczyk jest wiceprzewodniczącym sejmowej komisji spraw zagranicznych oraz przewodniczącym rady Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego. Polityk to także wiceprzewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa i szef delegacji polskiego Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

O sprawie reparacje Mularczyk mówił, że nie zgadza się kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, który odrzucił polskie żądania reparacji i powiedział, że ta kwestia jest już rozstrzygnięta. - Powiedziałbym, że jest wręcz przeciwnie, że zbrodnie wojenne się nie przedawniają i mogą być ścigane do końca świata - stwierdził polityk. Poseł nie ma wątpliwości, że otrzymanie przez Polskę reparacji jest realne. 

Daję 5 lat na załatwienie tej sprawy, uważam, że Niemcy nie mają żadnych argumentów, ani politycznych i prawnych, by unikać tego. Na pewno w najbliższym roku będziemy o tym temacie głośno mówić, będziemy domagać się na arenie krajowej i międzynarodowej. Uruchomimy działania dyplomatyczne na wielu poziomach, wielu płaszczyznach

- zapewnił tuż po prezentacji raportu. 

1 września tego roku na Zamku Królewskim w Warszawie Arkadiusz Mularczyk przedstawił trzytomowy raport o stratach ludzkich i terytorialnych Polski w czasie II wojny światowej. Podczas prezentacji raportu prezes PiS Jarosław Kaczyński ogłosił decyzję o wystąpieniu Polski o reparacje wojenne i odszkodowania od Niemiec.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: