Najnowszy sondaż. Zjednoczona Prawica nie stworzyłaby rządu nawet z Konfederacją, sześć partii w Sejmie

210 mandatów - na tyle według najnowszego sondażu poparcia może liczyć Zjednoczona Prawica. To za mało, by stworzyć rząd - nawet w koalicji z Konfederacją, która mogłaby dostać 7 mandatów. Wystarczająco wysokie poparcie do sformowania rządu ma natomiast cała opozycja.

Z październikowego sondażu Estymatora (publikuje go Onet za PAP), wynika, że Koalicja Obywatelska dostałaby w wyborach parlamentarnych 139 miejsc w Sejmie. To wzrost o 5 miejsc w zestawieniu z poprzednim badaniem. Lewica uzyskałaby 42 mandaty, Polska 2050 Szymona Hołowni - 40, a PSL-Koalicja Polska - 21 mandatów. Frekwencja wyniosłaby 55 proc. 

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Prof. Tyrowicz: Inflacja była już przed wojną

Sondaż poparcia dla partii politycznych. Zjednoczona Prawica nie stworzy rządu

Wyniki, które podaje Estymator, przekładają się na 37,1 proc. poparcia dla Zjednoczonej Prawicy. Drugie miejsce z wynikiem 27,7 proc. poparcia wyborców zajmuje Koalicja Obywatelska. Zbliżony do siebie wynik uzyskały Lewica - 10,7 proc. i Polska 2050 Szymona Hołowni - 10,1 proc. Do Sejmu weszłyby jeszcze dwie partie: PSL-Koalicja Polska (6,8 proc.) i Konfederacja (5,7 proc.). Ugrupowanie Kukiz'15 dostałoby 1,6 proc. głosów.

Sondaż przeprowadzono na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1033 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. 

W tym tygodniu wyniki swojego sondażu podał także CBOS. W tym badaniu pierwsze miejsce również zajęła Zjednoczona Prawica, jednak z wynikiem niższym niż w Estymatorze - to 30 proc. głosów. Na drugim miejscu jest Koalicja Obywatelska z wynikiem 18 proc. (spadek o 3 pp.), na trzecim - Polska 2050 z 9 proc. głosów (spadek o 1 pp.). Lewica mogłaby liczyć na 6 proc. poparcia (bez zmian), a Konfederacja na 5 proc. (wzrost o 1 pp.). 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: