TVN24: Komendant Służby Ochrony Państwa chce odejść ze służby

Komendant Służby Ochrony Państwa (SOP) Paweł Olszewski chce zrezygnować i przejść na emeryturę - dowiedział się nieoficjalnie portal TVN24.pl. Olszewski kieruje formacją od niespełna trzech lat.

Paweł Olszewski objął stery jednostki w połowie 2019 roku. Wcześniej służył m.in. w Biurze Ochrony Rządu i (po zmianie nazwy służby) SOP. Pracował również w ochronie prezydenta Lecha Kaczyńskiego i był szefem ochrony Mateusza Morawieckiego, gdy ten był wicepremierem. To także instruktor służby, pełnił też funkcję naczelnika w jednym z wydziałów SOP. 

Jego powołanie stanowiło zaskoczenie dla wielu funkcjonariuszy. Jeden z anonimowych rozmówców mówił TVN24, że Olszewski ma dobrą opinię, ale może brakować mu doświadczenia w dowodzeniu.

Szykuje się zmiana w Służbie Ochrony Państwa?

Pierwsze informacje o tym, że kapitan Olszewski chce odejść z zajmowanego stanowiska, docierały już w czerwcu ubiegłego roku. Wtedy, jak przypomina TVN24, główną przyczyną miał być krytyczny raport Najwyższej Izby Kontroli o stanie tej formacji. Temat rezygnacji generała powrócił pod koniec lutego 2022 roku. Wówczas jego plany pokrzyżowała rosyjska inwazja w Ukrainie. 

Według informacji portalu potwierdzonych w niezależnych od siebie źródłach Paweł Olszewski nie tylko chce zrezygnować z kierowania Służbą Ochrony Państwa, ale również przejść na emeryturę.

Szef SOP chce odejść na emeryturę. Kto zostanie następcą?

Zdaniem dziennikarzy Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Administracji nie ma jeszcze faworyta do zastąpienia Olszewskiego. - Różne frakcje w rządzącym PiS mają swoich faworytów - usłyszeli od funkcjonariuszy dziennikarze TVN24.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Najprawdopodobniej pełniącym obowiązki szefa SOP zostanie aktualny wiceszef formacji pułkownik Krzysztof Król.

Zobacz wideo Bożek: Zdecydowanie łatwiej jest nam walczyć o Puszczę Amazońską niż o drzewo, które niszczy sąsiad
Więcej o: