Rekordowa liczba członków gabinetu premiera Mateusza Morawieckiego

Michał Dworczyk zrezygnował z funkcji szefa kancelarii premiera, ale pozostaje w rządzie. Poza premierem samych konstytucyjnych ministrów będzie 24, ale zaledwie 16 z nich stoi na czele ministerstw. Pozostałych ośmiu to tzw. ministrowie bez teki - wyliczyło RMF FM.

Jak zauważa RMF FM, po ostatnich zmianach ministrów w gabinecie premiera Mateusza Morawieckiego będzie 24. Jednak ośmiu z nich nie kieruje żadnym resortem. Każdy ma własne zadania, ale sytuacji, aby było aż tylu ministrów-członków Rady Ministrów nie było nigdy.

Koalicjanci ze swoimi ministrami bez teki

Według umowy koalicyjnej w rządzie Zjednoczonej Prawicy każdemu ugrupowaniu należą się ministerstwa. Przykładowo z ramienia Solidarnej Polski jest w nim Michał Wójcik. Funkcję ministra bez teki z ramienia Partii Republikańskiej Adama Bielana pełni z kolei Włodzimierz Tomaszewski. Członkinią Rady Ministrów jest również szefowa koła Polskie Sprawy Agnieszka Ścigaj.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Wśród ministrów bez teki są również przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości. Zaufany człowiek Mateusza Morawieckiego - Łukasz Schreiber, Zbigniew Hoffmann oraz Mariusz Kamiński.

Zobacz wideo Czy najbliższa zima może zmieść rząd PiS? Pytamy byłego rzecznika prezydenta

Michał Dworczyk kolejnym ministrem bez teki

W ostatnich dniach doszło do kolejnych roszad w gabinecie premiera. Z funkcją szefa KPRM pożegnał się Michał Dworczyk, a ministrem bez teki i zarazem nowym szefem kancelarii został Marek Kuchciński. Jak zauważa RMF FM, do kierowania kancelarią premiera wcale nie trzeba być konstytucyjnym ministrem, ale Marek Kuchciński nim został.

Michał Dworczyk szefem kancelarii już wprawdzie nie jest, ale ministrem bez teki nadal pozostaje. W czwartek w Otwocku Morawiecki poinformował, że polityk będzie wykonywał obowiązki związane z pomocą wojskową, finansową i humanitarną dla walczącej Ukrainy.

Ponad 100 członków w gabinecie premiera

W sumie RMF FM doliczyło się 84 pomocników i zastępców premiera, czterech wicepremierów będących też ministrami, 12 ministrów kierujących resortami i ośmiu ministrów bez tek. Wszystkich wspomaga kilkudziesięciu sekretarzy i podsekretarzy stanu, którzy także wchodzą w skład rządu. 13 z nich pracuje w kancelarii premiera, 71 to wiceministrowie w resortach. 

Najwięcej, bo siedmiu zastępców ma minister klimatu, po sześciu ministrowie rolnictwa i finansów.

Więcej o: