Gen. Bieniek: Obrona cywilna jest w bardzo złym stanie. Być może schrony są sprawdzane

- Żeby schrony zostały realnie wykorzystane, musiałaby zdarzyć się sytuacja, w której bomby i rakiety leciałyby nam na głowę. Tak, jak nikt się tego nie spodziewał w Ukrainie przed 24 lutego... ale myślę, że takiej ewentualności nie ma - mówił w Porannej rozmowie Gazeta.pl gen. Mieczysław Bieniek. Jak podkreślił, polska obrona cywilna jest w bardzo złym stanie.

W czwartek gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl jest gen. Mieczysław Bieniek, były zastępca dowódcy strategicznego NATO. Ekspert odniósł się do słów wiceszefa MSWiA Macieja Wąsika, który przekazał w Polsat News, że straż pożarna rozpoczęła akcję sprawdzania schronów i ukryć w Polsce.

Pamiętamy raport NIK-u sprzed dwóch lat, w którym stwierdzono bardzo dużą liczbę nieprawidłowości i braków w obronie cywilnej i ochronie ludności. (....) Obrona cywilna jest w bardzo złym stanie

- tłumaczył wojskowy. Jak przekazał, prowadzone są rozmowy o nowej ustawie dotyczącej ochrony ludności i zarządzaniu kryzysowym.

- Sytuacja na wschodniej granicy pokazała, że potrzebne są systemy, które na wypadek kryzysu i wojny pozwolą zadbać o bezpieczeństwo - dodaje gen. Bieniek. 

Zobacz wideo Gen. Mieczysław Bieniek gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl (13.10)

- Żeby schrony zostały realnie wykorzystane, musiałaby zdarzyć się sytuacja, w której bomby i rakiety leciałyby nam na głowę. Tak, jak nikt się tego nie spodziewał w Ukrainie przed 24 lutego... ale myślę, że takiej ewentualności nie ma. Jest to część działań obrony cywilnej, być może w ramach tego te schrony są sprawdzane - zaznacza.  

Były generał podkreśla, że schrony powinny być wyposażone w środki łączności, w wodę, środki sanitarne, system odkażania i filtrowania. - Być może zostało wydane takie zarządzenie, przygotowując się do obrony cywilnej kraju - mówi.

Zapytany, czy na wypadek ataku atomowego w Ukrainie schrony spełniłyby swoją funkcję, generał odpowiedział: - Takie schrony muszą mieć odpowiednią grubość, muszą utrzymać odpowiednie ciśnienie termobaryczne, muszą mieć ochronę przeciwradiacyjną, system urządzeń filtracyjnych, część obiektów w Ukrainie spełnia takie warunki.  

W jego ocenie Władimir Putin nie odważy się na użycie broni jądrowej. Jednak w tym mało realnym scenariuszu spodziewałby się, że Amerykanie dokonaliby dotkliwych zniszczeń infrastruktury wojskowej i innych wartościowych obiektów Federacji Rosyjskiej. 

 - NATO bardzo wyraźnie dało sygnał, że te wszystkie działania Rosji (nielegalne referendum, mobilizacja, groźby nuklearne) to wszystko wzmacnia jedność Sojuszu w postanowieniu udzielenia pomocy - dodał. 

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Polska ma ok. 62 tysięcy schronów

W Polsce znajduje się łącznie ok. 62 tys. schronów i ukryć. Najwięcej w woj. mazowieckim - ok. 15,3 tys., najmniej w woj. opolskim - 26.

Schron. Zdjęcie ilustracyjneStrażacy kontrolują schrony na terenie kraju. "Rutynowe działania"

Schrony są odporne na obciążenia powyżej 0,05 MPa i chronią przed promieniowaniem jonizującym  powyżej 500. Z kolei ukrycia zapewniają ochronę przed promieniowaniem jonizującym powyżej 100 do 200 (ukrycia przed opadem promieniotwórczym) lub powyżej 200 (ukrycia zabezpieczające).

Więcej o: