Awaria rurociągu "Przyjaźń". PERN: Brak znamion działania osób trzecich. Jest też komentarz Morawieckiego

- Nie można pochopnie wyciągać wniosków z każdej awarii. Nie wiemy, kto stoi za awarią, czy jest to rzecz przypadku czy akt sabotażu - powiedział w środę w ciągu dnia Mateusz Morawiecki, odnosząc się do awarii gazociągu "Przyjaźń." Wieczorem stanowisko zajął też operator polskich sieci rurociągów naftowych, firma PERN.

Premier Mateusz Morawiecki w środę po południu powiedział, że służby badają kwestię awarii jednej nitki rurociągu "Przyjaźń". Na antenie Programu 3. Polskiego Radia dodał, że na bieżąco otrzymuje raporty w tej sprawie.

Zobacz wideo Belka: Tak naprawdę nasza inflacja już jest na poziomie ponad 20 proc.

Mateusz Morawiecki: Wiele tropów wskazuje na Kreml

- Nie można pochopnie wyciągać wniosków z każdej awarii. Nie wiemy, kto stoi za awarią, czy jest to rzecz przypadku czy akt sabotażu. Tak samo można powiedzieć o wstrzymaniu ruchu pociągów w północnych Niemczech kilka dni temu bądź o awarii związanej z kablem między Bornholmem a Szwecją - mówił. 

Syrop na kaszel (zdjęcie ilustracyjne)69 dzieci zmarło wskutek uszkodzenia nerek. Winny importowany syrop?

Morawiecki dodał, że "oczywiście wiele tropów wskazuje od razu na Kreml". - Chcemy być bardzo odpowiedzialni i dopiero wtedy potwierdzamy przypuszczenia - powiedział. 

PERN: Brak znamion ingerencji osób trzecich w konstrukcję rurociągu

W środę wieczorem Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych poinformowało w komunikacie, że uszkodzony rurociąg nie nosi śladów działania osób trzecich. 

"Z pierwszych ustaleń i ze sposobu odkształcenia rurociągu wynika, że na ten moment brak jest znamion ingerencji osób trzecich. Trwają jednak szczegółowe analizy, których celem jest ustalenie przyczyny zdarzenia oraz naprawa magistrali tak, aby jak najszybciej ruszyło tłoczenie surowca" - przekazało przedsiębiorstwo. 

Poinformowano też, że poza działaniami związanymi z naprawą odcinka zachodniego PERN rozpoczął intensywne prace związane z rekultywacją terenu, by jak najszybciej przywrócić go do pierwotnego stanu. Działania remediacyjne prowadzą pracownicy z Działu Ochrony Środowiska PERN oraz specjalistyczna firma zewnętrzna realizująca zlecenie operatora.

Awaria ropociągu "Przyjaźń"

Do awarii rurociągu należącego do Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych doszło przed północą z wtorku na środę na granicy dwóch gmin Boniewo i Chodecz, w rejonie miejscowości Żurawice oraz Łania w województwie kujawsko-pomorskim. Do rozszczelnienia doszło na jednej z dwóch nitek zachodniego odcinka rurociągu. To magistrala, za pomocą której ropa naftowa dociera do Niemiec.

Władimir PutinNATO: Rosyjski atak nuklearny prawie na pewno wywołałby "fizyczną odpowiedź"

Więcej o: