Mateusz Morawiecki: Szymon Szynkowski vel Sęk nowym ministrem ds. UE

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Szymon Szynkowski vel Sęk zastąpi Konrada Szymańskiego na stanowisku ministra ds. Unii Europejskiej. Powołanie wiceministra spraw zagranicznych na nową funkcję ma nastąpić jeszcze w tym tygodniu.

Mateusz Morawiecki przekazał w Radiowej Trójce, że Konrad Szymański odszedł ze stanowiska "na własne życzenie". - Sam poprosił o zwolnienie z tej misji - powiedział premier

Szef rządu poinformował, że "kluczową osobą", którą zaprosił do współpracy, jest obecny wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. To on ma zastąpić Szymańskiego. - Jeśli czas pozwoli, to w tym tygodniu nastąpi jego powołanie na nową funkcję - dodał szef rządu. 

Zobacz wideo Konflikt Sasina z Morawieckim. Komentuje były rzecznik prezydenta

Odwołanie Konrada Szymańskiego. "Blokady w Warszawie i Brukseli"

W środę Konrad Szymański został oficjalnie odwołany ze swojej funkcji. Wcześniej o powodach odwołania mówił w rozmowie z dziennikarzami. - Mam poczucie, że pewnych blokad, zarówno w Warszawie, jak i Brukseli, nie udało się przełamać. Uznałem, że być może nowe otwarcie personalne pomoże w zakończeniu sporów - przyznał.

Jak dodał, lata, w których sprawował funkcję ministra ds. Unii Europejskiej, były najtrudniejsze w jego karierze zawodowej. Podsumowując dokonania polskiego rządu w zakresie polityki europejskiej, wymienił negocjacje budżetowe, sankcje wobec Rosji i pomoc makroekonomiczną dla Ukrainy. - Unia Europejska wzmacnia naszą narodową determinację w kwestii ukraińskiej - mówił.

Informację o tym, że Szynkowski vel Sęk zastąpi Szymańskiego podawaliśmy nieoficjalnie już w środę przed południem. 

Beata Fido z fuchą w TVP. Zarobiła nawet milion złotych

 

Więcej o: