Andrzej Duda powołał Marka Kuchcińskiego na stanowisko szefa KPRM

Andrzej Duda powołał w środę Marka Kuchcińskiego na stanowisko szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Prezydent wręczył też akt odwołania ze stanowiska Konradowi Szymańskiemu.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 15 w Belwederze. 

Obejmując urząd ministra-członka Rady Ministrów uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji i innym prawom Rzeczypospolitej Polskiej, a dobro ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem. Tak mi dopomóż Bóg - odczytał przysięgę Marek Kuchciński powołany na stanowisko szefa Kancelarii Premiera. 

Marek Kuchciński oficjalnie szefem KPRM

Andrzej Duda na wniosek premiera odwołał Konrada Szymańskiego ze stanowiska ministra ds. Unii Europejskiej. 

Zobacz wideo Sawicki: Konflikt w NBP jest negatywny, tym bardziej w momencie walki z inflacją

- Bardzo dziękuję za prowadzenie tych trudnych europejskich spraw razem z panem premierem i ministrem spraw zagranicznych, w pewnych aspektach także razem ze mną - zwrócił się do Szymańskiego Duda. Prezydent podziękował też Markowi Kuchcińskiemu za "podjęcie się nowego zadania". - W trudnym czasie, gdy, tak samo jak reszta Europy i świata, borykamy się z całym szeregiem problemów gospodarczych, przede wszystkich wywołanych napaścią rosyjską na Ukrainę - mówił.

- Wierzę, że dzięki wysiłkowi, mądrości, odporności i odpowiedzialności uda nam się przeprowadzić razem tę nawę Rzeczypospolitej przez te trudne czasy, wśród wielu raf, które są bardzo niebezpieczne. Wierzę, że uda nam się je bezpiecznie ominąć i wypłynąć na szerokie wody dalszego rozwoju - mówił prezydent

Odejście Konrada Szymańskiego. "Blokady"

Kuchciński zastąpił stanowisku szefa KPRM Michała Dworczyka, który sprawował urząd od grudnia 2017 roku. Podczas briefingu prasowego, podczas którego Dworczyk poinformował o swojej rezygnacji tłumaczył, że "przeważyły o tym względy osobiste oraz przekonanie, iż tak efektywnie, jak do tej pory dłużej w tym miejscu nie jest w stanie pracować". Zapowiedział też, że przez kilka tygodni będzie jeszcze pracował w Kancelarii Premiera, by - jak zaznaczył - dokończyć rozpoczęte przez siebie zadania i projekty.

Marek KuchcińskiMarek Kuchciński nowym szefem KPRM. Kim jest "latający marszałek"?

Z nieoficjalnych doniesień wynika, że możliwym zastępcą Konrada Szymańskiego na stanowisku ministra ds. Unii Europejskiej jest Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych. Szymański powiedział w środę dziennikarzom, że ma nadzieję, iż zmiana personalna na tym stanowisku pomoże w zakończeniu sporu z Brukselą w sprawie praworządności. - Mam poczucie, że pewnych blokad, zarówno w Warszawie, jak i Brukseli, nie udało się przełamać. Uznałem, że być może nowe otwarcie personalne pomoże w zakończeniu sporów - przyznał.

11.10.2022, Bruksela, konferencja prasowa Jensa StoltenbergaStoltenberg: Rosja wie, że wojny atomowej nie da się wygrać

Więcej o: