Konrad Szymański potwierdza odejście z rządu. "Różnego typu blokady"

Konrad Szymański potwierdził odejście z rządu. Minister ds. Unii Europejskiej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przyznał, że żegna się z tym stanowiskiem. Pojawiło się już dwa nazwisko ewentualnego następcy Konrada Szymańskiego.

Minister ds. Unii Europejskiej potwierdził ustalenia portalu Interia i przyznał, że odchodzi z rządu

Przez bardzo długi czas zabiegałem o to, by doprowadzić do deeskalacji różnych sporów w wielu sprawach to się udawało przez te 7 lat. Ale ten zasadniczy spór natrafia na różnego typu blokady. Zarówno w Polsce, jak i w Brukseli. Nowe otwarcie, także personalne, być może temu pomoże

- powiedział Konrad Szymański w rozmowie z Polsat News.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Prof. Tyrowicz: Inflacja była już przed wojną

Konrad Szymański potwierdza odejście z rządu. "Różnego typu blokady"

Odchodzący z KPRM-u minister przyznał w rozmowie z Polsat News, że "kibicuje temu, żeby ten spór, który jest szkodliwy dla Unii i dla Polski, żeby on mógł być zrzucony ze stołu". Szymański przyznał, że kluczowe w sporze na linii Warszawa-Bruksela jest to, "w jaki sposób w państwach członkowskich implementować zasady praworządności".

Spór o praworządność rozstrzyga się na bardzo wielu płaszczyznach, w ostatnich latach rozrósł się do bardzo wielu aspektów. Mamy informacje bieżące na forum Rady ds. ogólnych, mamy sprawy naruszeniowe przed TSUE, problem ich wdrożenia właściwego, zgodnego nie tylko z traktatami, ale i polską konstytucją. Nie można tego zredukować do tego, w jaki sposób wprowadzić kamienie milowe

- komentował podkreślając, że "bardzo kibicuje wszystkim, którzy szukają porozumienia w tej sprawie".

Dziennikarz Gazeta.pl Jacek Gądek ustalił, że ministra Szymańskiego najprawdopodobniej zastąpi wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk, specjalista od Niemiec w obozie PiS. Interia również podała to nazwisko, wskazując możliwego następcę ministra ds. Unii Europejskiej. W tym kontekście wymieniono również Pawła Jabłońskiego.

Szymański pełnił funkcję w Radzie Ministrów od 2019 r., a w marcu 2020 r. objął stanowisko ministra do spraw Unii Europejskiej w KPRM. W latach 2004-2014 Szymański był eurodeputowanym z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: