W poniedziałek przed południem prezydent Andrzej Duda powołał Jacka Siewierę na stanowisko Sekretarza Stanu w KPRP oraz Szefa BBN, poinformowała Kancelaria Prezydenta. Z zajmowanego dotychczas stanowiska odwołany został natomiast Paweł Soloch.
- Jesteśmy tu, żeby Polska i jej otoczenie było naszą pracą zmieniane na lepsze. Wierzę, że tak się stało także w sferze budowania bezpieczeństwa. Dziękuję Pawłowi Solochowi za wysiłek, by Polska stawała się silniejsza. Jestem przekonany, że sprawy BBN będą nadal bardzo dobrze prowadzone i to wielkie zadanie będzie kontynuowane w trudnych czasach, kiedy budowanie bezpieczeństwa RP ma tak ogromne znaczenie - mówił Andrzej Duda podczas uroczystości mianowania nowego szefa BBN.
W ubiegłym tygodniu o swoim odejściu ze stanowiska poinformował Paweł Soloch.
"10 października kończę pracę jako Sekretarz Stanu KPRP i Szef BBN. Podyktowane jest to względami osobistymi i uzgodnione z Prezydentem. Za mną 7 niezwykłych lat pracy dla Polski w służbie Prezydenta. Bardzo dziękuję Andrzejowi Dudzie za zaufanie i wszystkim, z którymi współpracowałem" - napisał na Twitterze we wtorek 4 października Paweł Soloch.
Na stanowisko szefa BBN Soloch został powołany przez prezydenta w sierpniu 2015 roku. Kancelaria Prezydenta informuje, że były już szef BBN zostanie teraz jednym z doradców społecznych prezydenta.
"Podczas uroczystości w Belwederze Prezydent RP wręczył ponadto odznaczenia państwowe. Odznaczeni zostali: Za wybitne zasługi w służbie państwu i społeczeństwu, za osiągnięcia w działalności publicznej i zawodowej Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski Paweł Soloch za wybitne zasługi w służbie państwowej i publicznej, a także Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski Roman Kroner. W uroczystości uczestniczyła Minister Grażyna Ignaczak–Bandych, Szef KPRP wraz z kierownictwem Kancelarii" - informuje KPRP w komunikacie.
Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl
Jacek Siewiera to polski oficer, lekarz i prawnik. Doktor nauk medycznych, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii. Organizator i pierwszy kierownik Kliniki Medycyny Hiperbarycznej Wojskowego Instytutu Medycznego. Założyciel Centrum Ratownictwa.
W 2012 roku został odznaczony Medalem za Ofiarność i Odwagę przez prezydenta Bronisława Komorowskiego za zasługi w ratowaniu życia ludzkiego po katastrofie na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich w 2006 roku.
W 2017 roku w utworzonym przez siebie Oddziale Klinicznym Medycyny Hiperbarycznej Wojskowego Instytutu Medycznego podjął się ratunkowej terapii hiperbarycznej pilota samolotu odrzutowego MIG29, który uległ awarii w trakcie lotu. Był to pierwszy na świecie, opublikowany przypadek skutecznego leczenia choroby dekompresyjnej dużych wysokości z wykorzystaniem terapii hiperbarycznej oraz krążenia pozaustrojowego. Procedura lecznicza została wykonana z narażeniem zdrowia i życia lekarza, za co został w 2018 roku odznaczony Krzyżem Zasługi za Dzielność przez prezydenta Andrzeja Dudę, a także "Portretem Polskiej Medycyny".
W 2020 roku w czasie pandemii COVID-19 Jacek Siewiera był Dowódcą Polskiej Wojskowo-Cywilnej Misji Medycznej w Lombardii od 30 marca do 9 kwietnia 2020 w okresie szczytu zakażeń SARS-CoV-2 w Północnych Włoszech. Później był także szefem podobnej misji w USA, za co został odznaczony amerykańskim Wojskowym Medalem Zasługi.
- Jacek Siewiera będzie bardzo dużym wzmocnieniem Pałacu Prezydenckiego. Andrzej Duda ma teraz taką pozycję w Polsce, ale i międzynarodową, że przyciąga ludzi sukcesu, a takim jest Siewiera - mówił jeden z obecnych bliskich współpracowników Andrzeja Dudy w rozmowie z Jackiem Gądkiem, gdy Siewiera dołączył do Kancelarii Prezydenta. Jak dowiedział się nasz dziennikarz, przejście majora Siewiery do KPRP "można wiązać z wojną w Ukrainie".