Jacek Siewiera za Pawła Solocha na stanowisku szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego

Prezydent Andrzej Duda powołał Jacka Siewierę na szefa BBN. Zastąpi on na tym stanowisku Pawła Solocha, który zostanie teraz jednym z doradców społecznych prezydenta.

W poniedziałek przed południem prezydent Andrzej Duda powołał Jacka Siewierę na stanowisko Sekretarza Stanu w KPRP oraz Szefa BBN, poinformowała Kancelaria Prezydenta. Z zajmowanego dotychczas stanowiska odwołany został natomiast Paweł Soloch.

- Jesteśmy tu, żeby Polska i jej otoczenie było naszą pracą zmieniane na lepsze. Wierzę, że tak się stało także w sferze budowania bezpieczeństwa. Dziękuję Pawłowi Solochowi za wysiłek, by Polska stawała się silniejsza. Jestem przekonany, że sprawy BBN będą nadal bardzo dobrze prowadzone i to wielkie zadanie będzie kontynuowane w trudnych czasach, kiedy budowanie bezpieczeństwa RP ma tak ogromne znaczenie - mówił Andrzej Duda podczas uroczystości mianowania nowego szefa BBN.

W ubiegłym tygodniu o swoim odejściu ze stanowiska poinformował Paweł Soloch.

"10 października kończę pracę jako Sekretarz Stanu KPRP i Szef BBN. Podyktowane jest to względami osobistymi i uzgodnione z Prezydentem. Za mną 7 niezwykłych lat pracy dla Polski w służbie Prezydenta. Bardzo dziękuję Andrzejowi Dudzie za zaufanie i wszystkim, z którymi współpracowałem" - napisał na Twitterze we wtorek 4 października Paweł Soloch.

Na stanowisko szefa BBN Soloch został powołany przez prezydenta w sierpniu 2015 roku. Kancelaria Prezydenta informuje, że były już szef BBN zostanie teraz jednym z doradców społecznych prezydenta.

"Podczas uroczystości w Belwederze Prezydent RP wręczył ponadto odznaczenia państwowe. Odznaczeni zostali: Za wybitne zasługi w służbie państwu i społeczeństwu, za osiągnięcia w działalności publicznej i zawodowej Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski Paweł Soloch za wybitne zasługi w służbie państwowej i publicznej, a także Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski Roman Kroner. W uroczystości uczestniczyła Minister Grażyna Ignaczak–Bandych, Szef KPRP wraz z kierownictwem Kancelarii" - informuje KPRP w komunikacie.

Zobacz wideo Siemoniak o przekazaniu leopardów: Takich spraw nie załatwia się publicznie

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Jacek Siewiera - kim jest nowy szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego?

Jacek Siewiera to polski oficer, lekarz i prawnik. Doktor nauk medycznych, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii. Organizator i pierwszy kierownik Kliniki Medycyny Hiperbarycznej Wojskowego Instytutu Medycznego. Założyciel Centrum Ratownictwa.

W 2012 roku został odznaczony Medalem za Ofiarność i Odwagę przez prezydenta Bronisława Komorowskiego za zasługi w ratowaniu życia ludzkiego po katastrofie na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich w 2006 roku.

W 2017 roku w utworzonym przez siebie Oddziale Klinicznym Medycyny Hiperbarycznej Wojskowego Instytutu Medycznego podjął się ratunkowej terapii hiperbarycznej pilota samolotu odrzutowego MIG29, który uległ awarii w trakcie lotu. Był to pierwszy na świecie, opublikowany przypadek skutecznego leczenia choroby dekompresyjnej dużych wysokości z wykorzystaniem terapii hiperbarycznej oraz krążenia pozaustrojowego. Procedura lecznicza została wykonana z narażeniem zdrowia i życia lekarza, za co został w 2018 roku odznaczony Krzyżem Zasługi za Dzielność przez prezydenta Andrzeja Dudę, a także "Portretem Polskiej Medycyny".

W 2020 roku w czasie pandemii COVID-19 Jacek Siewiera był Dowódcą Polskiej Wojskowo-Cywilnej Misji Medycznej w Lombardii od 30 marca do 9 kwietnia 2020 w okresie szczytu zakażeń SARS-CoV-2 w Północnych Włoszech. Później był także szefem podobnej misji w USA, za co został odznaczony amerykańskim Wojskowym Medalem Zasługi.

- Jacek Siewiera będzie bardzo dużym wzmocnieniem Pałacu Prezydenckiego. Andrzej Duda ma teraz taką pozycję w Polsce, ale i międzynarodową, że przyciąga ludzi sukcesu, a takim jest Siewiera - mówił jeden z obecnych bliskich współpracowników Andrzeja Dudy w rozmowie z Jackiem Gądkiem, gdy Siewiera dołączył do Kancelarii Prezydenta. Jak dowiedział się nasz dziennikarz, przejście majora Siewiery do KPRP "można wiązać z wojną w Ukrainie".

Więcej o: