Marek Kuchciński wleciał do KPRM. "Premier nie zgłaszał uwag", "kpina z państwa" [KOMENTARZE]

"Biorą młodych, zdolnych", "Jak jest poprawnie: Marek Kuchciński wleciał do KPRM czy Marek Kuchciński zrobił nalot na KPRM?" to niektóre z komentarzy po powołaniu Marka Kuchcińskiego na stanowisko szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. O tym, że Kuchciński zastąpi zdymisjonowanego Michała Dworczyka, w sejmowych kuluarach mówiło się od zeszłego tygodnia.

Ci, którzy pamiętają Marka Kuchcińskiego z afery z lotami służbowymi z 2019 roku, wiedzą, że zakończyła się ona rezygnacją polityka z funkcji marszałka Sejmu. Media ujawniły, że koszty podróży Kuchcińskiego (łącznie blisko sto lotów, które odbył od marca 2018 roku do maja 2019) kosztowały budżet państwa ponad 4 miliony złotych. Część z nich miała status HEAD, a Kuchcińskiemu podczas niektórych lotów towarzyszyła mu rodzina - żona i dzieci. Centrum Informacji Sejmowej tłumaczyło wówczas, że każda podróż marszałka miała charakter służbowy, ale Kuchciński ze stanowiska odszedł i wpłacił 15 tys. złotych na cele charytatywne. 

Zobacz wideo Brejza: Nie mam pewności, że mój telefon nie jest teraz inwigilowany

Kuchciński szefem KPRM. "Mega słabe kadry ma PiS"

W czwartek potwierdziły się sejmowe plotki z ostatniego tygodnia - Kuchciński został szefem KPRM i zastąpił na tym stanowisku Michała Dworczyka. 

"Marek Kuchciński właśnie został szefem KPRM. Ten człowiek nie jest przygotowany merytorycznie, nie jest gotowy na ciężką pracę, której potrzebuje dziś Polska. Spodziewać się możemy za to wielu lotów do rodziny na Podkarpaciu za nasze pieniądze" - napisał Krzysztof Śmiszek z Lewicy. 

"Premier nie zgłaszał uwag" ogłosił w Polsat News Ryszard Terlecki, informując, że szefem KPRM zostanie Marek Kuchciński. Premier nie zgłosił uwag w sprawie tego kto będzie szefem jego Kancelarii. Jakie to jest... no właśnie takie...." - pisze dziennikarka Dominika Długosz, a poseł KO Arkadiusz Myrcha dopowiada: "takie pisowskie".

Myrcha ironizuje też: "Jak jest poprawnie: 1. Marek Kuchciński wleciał do KPRM? 2. Marek Kuchciński zrobił nalot na KPRM? A tak serio, to mega słabe kadry ma PiS, skoro na tak gorące i robotne stanowisko biorą Kuchcińskiego, którego jedyną kompetencją jest przyjaźń z prezesem".

"Szefem KPRM Marek Kuchciński, który przestał być marszałkiem Sejmu za słabość do prywatnego podróżowania za publiczne pieniądze, wokół którego tli się afera podkarpacka, który nawet nie ma wyższego wykształcenia i unika trudnych pytań, bojąc się dziennikarzy? Kpina z państwa!" - dodaje Jacek Nizinkiewicz z "Rzeczpospolitej".

Konrad Piasecki z TVN 24 dodaje: "Z punktu widzenia technologii sprawowania władzy, podrzucanie premierowi szefa kancelarii, który ma go kontrolować i partyjnie nadzorować jest kontrskuteczne. I daje światu dowód jak słaba jest pozycja PMM".

Więcej o: