Marek Kuchciński zastąpi Dworczyka. "Latający marszałek" zostanie szefem KPRM

Marek Kuchciński ma zastąpić Michała Dworczyka na stanowisku szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Informację tę na antenie Polsat News podał Ryszard Terlecki z PiS.

- Wszystko wskazuje na to, że Marek Kuchciński zostanie nowym szefem KPRM - przekazał na antenie Polsat News Ryszard Terlecki. Kuchciński zastąpi na tym stanowisku Michała Dworczyka.

Zobacz wideo "Banaś, Kuchciński i Misiewicz to czubek góry śmieciowej"

Marek Kuchciński zostanie szefem KPRM. Zastąpi Michała Dworczyka

- To jest decyzja, która zapadła, ale prezydium komitetu pozostawiło Markowi Kuchcińskiemu jeszcze trochę czasu do przeanalizowania swoich przyszłych zadań, obsady personalnej. Myślę, że powołanie będzie w najbliższych dniach - powiedział dalej przewodniczący Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości w Polsacie. Jak dodał Terlecki, zadaniem Kuchcińskiego będzie organizacja pracy rządu

Informacje o kandydaturze Marka Kuchcińskiego na szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pojawiły się w mediach już wcześniej, a były marszałek Sejmu uważany był za jednego z "najmocniejszych" na to stanowisko.

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Afera samolotowa Marka Kuchcińskiego. Polityk zwany jest "latającym marszałkiem"

Kuchciński, nazywany przez media "latającym marszałkiem", stracił urząd marszałka Sejmu w 2019 roku, po tym, jak ujawniono, że polityk związany z PiS wykorzystywał rządowe samoloty do podróżowania z rodziną na Podkarpacie. Sprawę tę jako pierwsi opisali wówczas dziennikarze Radia ZET.

Później okazało się, że marszałek Kuchciński zabierał na pokład także polityków PiS z rodzinami, a nawet swoich bliskich. - Mam świadomość, że liczba lotów była duża, ale wynikała z modelu pracy, jaki przyjąłem - mówił kilka lat temu. W ramach kary wpłacił 15 tys. złotych na Klinikę Budzik i Caritas oraz 28 tys. zł na Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych.

Po tym czasie polityk przez rok był "szeregowym posłem". Dopiero w sierpni 2020 roku został wybrany na szefa sejmowej komisji spraw zagranicznych. Obecnie jest też wiceszefem klubu PiS. Kuchciński nie jest zbyt aktywnym posłem - w tej kadencji Sejmu ani razu nie zabrał głosu z mównicy, przez trzy lata napisał tylko siedem interpelacji. 

- I to może być problem dla Marka. On się raczej nie przepracowuje. A Kancelaria Premiera to jest ciągły młyn. Przez ręce szefa KPRM codziennie przepływają dziesiątki dokumentów, czasem dotyczących bardzo błahych spraw. W Sejmie marszałek ma od tego szefa swojej kancelarii - mówi Onetowi anonimowy rozmówca, który Kuchcińskiego zna od czasów pierwszych rządów PiS, czyli lat 2005-2007.

Więcej o: