PAP: Jacek Siewiera ma być nowym szefem BBN

Z ustaleń PAP wynika, że dotychczasowy minister w KPRP Jacek Siewiera ma objąć funkcję szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. 10 października z tego stanowiska zostanie odwołany Paweł Soloch.

Jacek Siewiera od czerwca tego roku pełni funkcję ministra w Kancelarii Prezydenta. Jest lekarzem, oficerem - założycielem Oddziału Klinicznego Medycyny Hiperbarycznej Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM).

Zobacz wideo Czy Antoni Macierewicz jest osobą godną zaufania?

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Paweł Soloch zostanie odwołany ze stanowiska. Powodem względy osobiste 

"10 października kończę pracę jako Sekretarz Stanu KPRP i Szef BBN. Podyktowane jest to względami osobistymi i uzgodnione z Prezydentem. Za mną 7 niezwykłych lat pracy dla Polski w służbie Prezydenta. Bardzo dziękuję Andrzejowi Dudzie za zaufanie i wszystkim, z którymi współpracowałem" - napisał na Twitterze we wtorek Paweł Soloch.

Na to stanowisko został powołany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę w sierpniu 2015 roku. Kancelaria Prezydenta informuje, że jednocześnie Soloch zostanie teraz jednym z doradców społecznych prezydenta.

Szef BBN Paweł SolochPrezydent odwoła szefa BBN Pawła Solocha. Podano powód

Jacek Siewiera. Kim jest?

Absolwent Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i Wyższej Szkoły Prawa we Wrocławiu.

Jest specjalistą anestezjologii i intensywnej terapii. Ukończył z wyróżnieniem studia na Uniwersytecie Oksfordzkim w dziedzinie "Strategii i Innowacji". W czasie służby wojskowej w Wojskowym Instytucie Medycznym utworzył Klinikę Medycyny Hiperbarycznej – pierwszy w Polsce, wojskowy ośrodek kliniczny dedykowany leczeniu personelu podwodnego oraz latającego Sił Zbrojnych.

Dwukrotnie odznaczony Krzyżem Zasługi za Dzielność, w roku 2018 za podjęcie się ratunkowej terapii hiperbarycznej pilota samolotu odrzutowego MIG29, który uległ awarii w trakcie lotu oraz w roku 2020  za kierowanie Polską Wojskowo–Cywilną Misją Medyczną w Lombardii w trakcie pandemii COVID–19  - czytamy na stronie Kancelarii Prezydenta.

Był Dowódcą Polskiej Wojskowej Misji Medycznej do USA w 2020 roku, a w trakcie wizyty w Białym Domu otrzymał oficjalne podziękowania od Prezydenta Stanów Zjednoczonych za wkład polskich medyków w zwalczanie pandemii SARS CoV2 w USA i został odznaczony amerykańskim Wojskowym Medalem Zasługi Stanu Illinois.

Odznaczony Medalem za Ofiarność i Odwagę za zasługi w ratowaniu życia ludzkiego. Laureat Portretów Polskiej Medycyny. Od czasów studenckich jest autorem publikacji z zakresu ratownictwa i ochrony ludności, a także założycielem Centrum Ratownictwa. Przed objęciem stanowiska Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP pełnił zawodową służbę wojskową w Wojskowym Instytucie Medycznym w stopniu majora.

Więcej o: